Temmuz Ayında Tüketici Güven Endeksi Arttı

Tüketici güven endeksi Temmuz ayında, geçen aya göre %4 artış gösterdi ve 73.1’e ulaştı.

EKONOMİ 23.07.2018, 21:56
Temmuz Ayında Tüketici Güven Endeksi Arttı

Veriler Açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan tüketici eğilim anketi sonuçları hesaplandı. Sonuçlara göre Temmuz ayında Haziran ayına göre tüketici güveni %4 arttı. Haziran ayı verilerine göre 70,3 olan endeks Temmuz ayında 73,1’e yükseldi.

Hanenin maddi durum beklentisi endeksi de artış gösterdi. Önceki aya göre %3,3 artan endeks Temmuz ayında 92 oldu. Bu artışın kaynağı da belli oldu. Gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha kötü olacağı beklentisi azalan kişiler endekste artışı sağladı.

Temmuz ayında genel ekonomik durumdaki beklenti de arttı. Haziran ayında 92,1 olan endeks Temmuz ayında %4,6 oranında arttı ve 96,3 değerine yükseldi. Gelecek 12 aylık dönemde ekonomik durumunun daha kötü olacağı beklentisi azalan kişiler endekste artışı sağladı. Bu kişilerin sayısı önceki aya göre azalış kaydetti.

İşsiz Sayısı Beklentisi

İstatistiklerde işsiz sayısı beklentisi de yer aldı. İşsiz sayısındaki beklenti önceki aya göre %1,9 arttı. Temmuz ayında 76,9 olarak gerçekleşti. Yani önümüzdeki 12 aylık dönemde işsiz sayısında artış bekleyenlerin sayısı azaldı.

Tasarruf etme ihtimalinde de artış yaşandı. Haziran ayında %24,6 olan endeks %10,2 artarak %27,1’e yükseldi. Önümüzdeki 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali olduğunu düşünenlerin sayısı arttı.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)