Temmuz Ayında Dövizden Beklentiler

Seçimin sonuçları ile birçok kişinin aklında Temmuz ayında dövizde nasıl bir hareketlenmesi yaşanacağı tartışılmaktadır.

EKONOMİ 08.07.2018, 15:15
Temmuz Ayında Dövizden Beklentiler

Birçok kişi seçimin sonuçlanması ve piyasaların beklentisi yönünde geçmesinden dolayı dövizde oldukça büyük miktarlarda bir geri çekilme olacağını ön görmekteydi. Özellikle 4 TL seviyelerine geleceğini düşünen kişi sayısı oldukça fazla görünmekteydi.

25 Haziran sabahı piyasalar kuvvetli bir açılış yaptı ve seçim sonuçlarının da etkisi ile dolarda 4,53 TL seviyeleri görüldü. Ama bu durum ne yazık ki uzun soluklu olmadı ve aynı gün döviz tekrar yükselişe geçti aynı hafta 4,73 seviyelerine kadar geldi.

Temmuz ayı ile beraber dalgalı bir seyir sergilerken son günlerdeki düşüş ile dolar 4,58 seviyelerine kadar gerilemiş durumda. Şimdi herkes Temmuz ayı boyunca bu düşüşün süsüp sürmeyeceği konusunu merak etmektedir.

Temmuz Ayı Boyunca Dalgalı Seyir

Uzmanlar ise dövizdeki düşüşün şimdilik sürekli olmayacağı yönünde görüş ifade etmektedirler.  Özellikle Çin, ABD ve AB arasındaki ekonomik savaş, ekonomik verilerin iyi olmayışı ve enflasyon gibi unsurlar TL üzerinde yoğun bir baskı oluşturmaktadır. Bu sebeple kuvvetli bir döviz düşüşü en azından Temmuz 2018 döneminde beklenmemektedir.

Bunun yerine 4,50 ile 4,80 bandı arasında döviz fiyatlarının değişeceği herhangi sürpriz olumu ya da olumsuz bir durumun ortaya çıkmaması durumunda bu bant aralığında dövizin hareketine devam edeceği ifade edilmektedir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)