Temel İhtiyaç Kredisi Ödemeleri Bu Ay Başlayacak

Temel ihtiyaç kredisi için 3,7 milyon vatandaş başvurdu, ödemeler bu hafta başlayacak.

EKONOMİ 09.04.2020, 20:40
Temel İhtiyaç Kredisi Ödemeleri Bu Ay Başlayacak

3,7 Milyon Başvurdu

Kamu bankaları olan Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası tarafından korona virüsün ekonomik etkilerini azaltacak bir kredi desteği sağlanmıştı. Buna göre aylık geliri 5 bin liranın altında olan vatandaşlar 10 bin liraya kadar kredi için başvurularını yapmıştı. Kredi başvurusunun kabul edilmesi halinde ilk 6 ay ödemesiz, 36 aya kadar vade ile ödeme imkanı sunulacaktır. Bu sayede korona virüsle mücadele günlerinde maddi durumu yetersiz olan ailelere destek sağlanacak, virüs tehlikesi geçtikten sonra geri ödemeler başlayacaktır. 

Hazine ve Maliye Bakanı temel ihtiyaç kredileri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Şu ana kadar bu krediden yararlanmak için 3,7 milyon vatandaşın başvuru yaptığını söyledi. Başvurular yapılmaya halen devam ediliyor. Başvur yapanlar ödemelerin ne zaman yapılacağını merak ediyordu. İşte bu konuda Bakan Albayrak, açıklama yaptı ve bu hafta ödemelerin başlayacağını söyledi.

Kimler başvurabilir?

Aylık toplam geliri 5 bin liranın altında olan herkes bu krediye başvuru yapabilecektir. Asgari ücretli çalışanlar, 5 bin liradan az ücretle çalışanlar, emekliler ya da serbest meslek mensuplarının bu krediye başvurması mümkündür. Verilen kredi ile kişilerin kira, gıda ya da fatura gibi günlük ihtiyaçlarının karşılanması amaçlanmaktadır. Bu hafta krediler değerlendirerek geri dönüş yapılacak ve para hesaplara geçecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (2)
Orhan akmaz 11 ay önce
Ben şuanda çok zordurumdayım bana kıredi çıkarmı eşim çalışyor askeri üçretle bende inşaat işçisiyom gunlük yeymiyeli çalışıyprum ama şuan işler durdu çalısamıyorum
Havva Açıkgöz 11 ay önce
Ben çalışıyom iş bulamıyom 4aydır bana kıredi çıkarmı