Temel ihtiyaç kredisi miktarın altında onaylanıyor

Temel ihtiyaç kredisine başvuran vatandaşların kredisi başvurulan miktarın altında onaylanıyor.

EKONOMİ 14.04.2020, 23:14
Temel ihtiyaç kredisi miktarın altında onaylanıyor

Kredi Desteği Eksik Kaldı

Korona virüsle mücadele kapsamında açıklanan ekonomik destek paketi ile vatandaşlara kredi imkanı sunulmuştu. Kamu bankaları olan Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası tarafından 10 bin liraya varan temel ihtiyaç kredisi verilmektedir. Kredi kullanan vatandaşlar ilk 6 ay ödeme yapmayacak, 6 ay sonra ise 36 ay vade ile ödeme yapacaktır. Hane geliri 5 bin liranın altında olan herkes bu krediye başvurabilmektedir.

İşte bu kredi özellikle ücretsiz izne ayrılan ya da işten çıkarılanlar için can suyu gibiydi. Ancak kredi başvurusu yapan vatandaşlar umduğunu bulamadı. Çünkü kredi değerlendirmeleri sonucunda açıklanan miktarlar başvurulan miktarın çok altında kaldı. 10 bin lira için başvuran vatandaşa 5 bin ya da 5 bin için başvurana 3 bin lira kredi çıkmıştır. Rakamlar bu şekilde beklenenin altında olduğu için vatandaşların sadece 1-2 aylık giderlerini karşılayabilecektir. 

Yüzde 0,49 Faiz ile Geri Ödenecek

Krediler vatandaşlara tanımlandıktan sonra onaylamaları gerekiyor. Kendisine çıkan miktarı onaylayan vatandaşı kredi kullanmaktadır. Onaylamayanlar ise kredi talebinden vazgeçmektedir. 

Vatandaşlar kullandıkları kredi için ilk 6 ay boyunca ödeme yapmayacaktır. Sonrasında ise 36 ay vade ile ödeme yapılacaktır. Kredi faizi olarak yüzde 0,49 uygulanacaktır. Yani 10 bin lira kredi çeken vatandaş 11 bin lira civarı geri ödeme yapacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)