Tek Kartla Her Türlü Ödeme Yapılacak

Başbakan Binali Yıldırım Türkiye Ortak Ödeme Platformu sistemini tanıttı. Tek Kart ile her türlü ödeme yapılabilecek.

Tek Kartla Her Türlü Ödeme Yapılacak

Başbakan Binali Yıldırım Türkiye Ortak Ödeme Platformu imza töreninde konuşma yaptı. Konuşmasında Ortak Ödeme Sistemini detaylarını anlattı.

PTT, Türk Telekom, Turkcell, Denizbank, Vakıf Katılım ve İstanbul Büyükşehir Belediyesinin ortaklığı ile planlanan uygulama ile Ülkenin her yerinde tek kartla ödeme imkanı doğacak. Tek kart ile ödeme işlemleri, para transferleri, şehir içi taşımadan her türlü ödeme mümkün olacak.

Başbakan tek kartı tanıtırken cebinizde 10 kart taşımayacaksınız tek kartla her yere tek ödem olarak özetlenebilir ekonomide kayıt sistemi de güçlenecek ifadelerini kullandı. Başbakan elektronik ödemenin ilk olarak İstanbul İDO genel müdürü iken başlatılan Akbil sistemini kendilerinin kurduğun ifade etti. Günümüzde ödem sistemi çok kolaylaştı. Eskiden vatandaş sıralarda perişan oluyordu, kendi parasıyla rezil oluyordu, şimdi telefondan kredi kartından tüm ödemeler rahatlıkla yapılabiliyor.

Türkiye’de hala vatandaşın %40 ı hala bankada hesabı yok. Alışverişin %60 nakit para ile yapılıyor. Tek kart ile kayıt dışı ekonominin de önüne geçilmesi hedefleniyor. Vatandaş ödemelerini tek kartla yapabilme imkanına kavuşacak. 

Tek kartta banka hesabı olması şart değil, Banka hesabı olmadan birçok ödeme yapılabilecek, Tek kartta ödemenin yanı sıra para çekme özelliği de olacak. Banka hesabı olmada cep telefonu ile para gönderme alma çekme imkanı olacak.

YORUM EKLE