Tazminatını Alamayan Somalı İşçilerin Ankara Yürüyüşü Engellendi

2013 yılında Soma'da meydana gelen maden kazasından sonra işten çıkarılan 3 bin işçi Ankara'ya yürümek istedi ama jandarma engelledi. Yürüyüşün engellenmesi karşısında tutanak tutan avukatlar bu konuyu da yargıya taşımaya hazırlanıyor.

EKONOMİ 15.10.2019, 19:32 16.10.2019, 19:52
Tazminatını Alamayan Somalı İşçilerin Ankara Yürüyüşü Engellendi

Kaymakamlık Yasakladı Mahkeme İzin Verdi
2013 yılında yaşanan Soma faciası sonrasında 3 binden fazla maden işçisi işten çıkarıldı. İşçiler firmaya karşı tazminat davası açtı ve davayı kazandılar. Ancak firma tazminatı ödememekte ısrar etti ve halen daha ödemedi. Çifte mağduriyet yaşayan maden işçileri haklarını alabilmek için seslerini Ankara'ya duyurmaya çalıştı. Ancak bunda da başarılı olamadılar. Son olarak Ankara'ya yürüme kararı alan işçilere bu sefer de kaymakamlık engel koydu.

Kaymakamlık Soma'da yürüyüş yapılmasını yasakladı. Ancak işçiler hukuk mücadelesi vererek mahkeme kararı ile yasağı kaldırmayı başardı. Ancak bu sefer de jandarma engeline takıldılar. Jandarma mahkeme kararının sadece Soma içerisinde geçerli olduğunu ifade ederek yürüyüşü engelledi. 

Yürüyüşün engellenmesi karşısında tutanak tutan avukatlar bu konuyu da yargıya taşımaya hazırlanıyor. İşçiler ise oturma eylemi düzenleyerek bu müdahaleye karşı tepkilerini gösteriyor. 

Seslerini Ankara'ya duyurarak haklarını almaya çalışan işçilerin sesine kulak vererek açıklama yapan bir yetkili kişi henüz çıkmadı. Türkiye'nin yüreklerini sağlayan Soma faciası her yıl büyük bir acıyla anılıyor. Ancak gel gör ki hukuk meydanında halen daha kazanım elde edinilebilmiş değil. Şirketlerin nasıl ödeme yapmaktan kaçındıkları ise bilinmiyor. Zira ödeme yapılmaması durumunda icra yoluyla ödeme alınması gereklidir. Tüm bu sorunların biran evvel aşılmasını temenni etmekteyiz.

Soma gibi maden facialarının önüne geçmek için geniş kapsamlı tedbirlerin alınması gereklidir. Aksi takdirde can kayıplarının telafisi mümkün olmamaktadır. Alınacak basit tedbirlerle büyük kazaların önüne geçmek mümkünken bunlardan kaçınmak da hiç akla yatkın değildir. Özellikle devlet eliyle dış denetim kanallarının oluşturulması son derece önemlidir. Bu sayede objektif bir değerlendirme yapılması mümkün olacaktır. Hali hazırda firmaların denetçi istihdam etmeleri çeşitli sorunları da beraberinde getirmektedir. Zira istihdam edilen kişinin işvereni denetlemesi pek de nesnel olmamaktadır. Bu konuda acilen tedbirler alınması ve uygulamaya konulması da hayatı önem arz ediyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)