Tatil Günü Çalışanlara Karşılık Olarak İzin Verilemez

Yargıtay, tatil ve bayram günlerinde çalışan işçilerin tamamını ilgilendiren önemli bir karara daha imza attı.

EKONOMİ 26.06.2018, 21:17
Tatil Günü Çalışanlara Karşılık Olarak İzin Verilemez

Ücret Ödenmesi Gerekir

Yargıtay bir işçinin alacakları ile ilgili davada önemli bir karara imza attı. İşinden ayrılan işçinin iş mahkemesine açtığı ancak buradan ret aldığı davada Yargıtay işçi lehine bir karar verdi. Yargıtay yaptığı incelemeler neticesinde istifa dilekçesinde kişinin iradesinin fesada uğratılması durumunun bulunduğunu ifade etti ve bu sebeple de kişinin kıdem tazminatına hak kazanabileceğine dikkat çekti. Aksi takdirde haklı fesih nedenleri bulunmadığı durumlarda işçinin bildirimde bulunup bildirim süresi bittikten sonra işinden ayrılması kıdem tazminatını kazanmak için gereklidir.

Ayrıca ilk derece iş mahkemesi kararında sadece fazla çalışma ücretlerine hükmedilmişken Yargıtay bayram ve tatil günlerinde çalışan işçinin ücret alması gerektiğini belirtti. Bu ücret yerine boş zaman veyahut da izin verilmesinin hukuka uygun olmadığını belirtti. Dolayısıyla işçi çalıştığı bayram ve tatil günlerine karşın ücretlerini alabilecektir.

Yargıtay incelemesinde bilirkişi raporlarının hatalı olduğuna da değindi. Bu kapsamda bilirkişinin raporlarında bayram ve tatil günleri karşılığı olarak izin kullandırıldığına dikkat çekilmiş ve bu sebeple de alacağın bulunmadığına değinilmiş. Yargıtay yaptığı incelemeler ışığında bu raporun hatalı olduğunu ve izin yerine ücret verilmesi gerektiğini belirtti. Yargıtay tarafından verilen bu karar diğer tüm çalışan işçiler için de emsal olacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)