Tarım Bakanı Kuraklık Yok Dedi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba Tarımsal kuraklık endişesi yok. Olası bir durumda devlet çiftçimizi destekleyecek. Endişe duyulması.

EKONOMİ 16.01.2018, 23:23 16.01.2018, 23:26
Tarım Bakanı Kuraklık Yok Dedi

Bakan Fakıbaba; "Tarımsal kuraklık endişesi yok. Olması durumunda Tarım Bakanlığımızın sigortaları var, devlet desteği olacak. Bu konuda endişeye mahal yok." dedi.

Bakan Gaziantep Altunkaya Çiftliği ziyareti sırasında, Kuraklık yok, olursa bu konuda sigorta ile Devlet çiftçinin zararını karşılayacak endişe edilmemesini istedi.

Kuraklık gibi doğal yollardan oluşan sıkıntıların azaltılması için Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da özellikle GAP ve DAP'ın acil şekilde bitirilmesi gerektiği ifade etti.

Bakan Fakıbaba; "Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız da bu konuda çok önemli, ciddi çalışmalar yapıyorlar. İnşallah bunların neler olduğunu göreceksiniz. En kısa zamanda açıklanacaktır. Tarım Bakanlığı olarak elimizden geleni yapıyoruz.’’ Açıklamasını yaptı.

Güneydoğu Anadolu Projesi(GAP) Güneydoğunun su ve sulama ihtiyacını karşılamayı hedeflemektedir. Ancak henüz tam olarak istenen düzeye ulaşmadı.

Geçen yıl ve bu sene beklenenin altında yağış yağdı. Özellikle kış aylarının kurak geçmesi çiftçinin kuraklık konusunda endişesine neden olmuştu. Bu konunun Bakana sorulması üzerine,
Tarım Bakanı, "Allah'a şükür şu an tarımsal kuraklık seviyesinde değiliz. Biz bu konuda önlemlerimizi alıyoruz." Dedi.

Yorumlar (0)