Tarım Bakanı Fiyatlar Mevsim Normallerinde Değil

Tarım ve Hayvancılık Bakanı Bekir Pakdemirli, sebze ve meyve fiyatlarının mevsim normallerinin üzerinde olduğunu belirtti.

EKONOMİ 30.01.2019, 22:30 01.02.2019, 00:55
Tarım Bakanı Fiyatlar Mevsim Normallerinde Değil

En İyi Denetim Vatandaş
Piyasada sebze ve meyve fiyatlarının mevsim normallerinin üzerinde olduğunu belirten Tarım ve Hayvancılık Bakanı Bekir Pakdemirli piyasada denetimleri sıklaştırdıklarını aktardı. Buna karşın en iyi denetimin vatandaşlar tarafından yapılacağını da belirtti. Ucuz olan markete yönelinmesi durumunda fiyatların daha da çok ucuzlayacağı ve dengeleneceği Bakan Pakdemirli'nin açıklamaları arasında yer aldı.

Et ve Tavuk Tüketimi Arttı
Bakan Pakdemirli et ve tavuk tüketiminin arttığını da belirtti. 2002 yılında kişi başı 6 kilogram et tüketimi olduğunu ancak şimdi bunun 15 kiloya çıktığını ifade etti. Tavuk tüketiminde ise bu sayıların 10 kilodan 26 kiloya çıktığını belirtti.

Küçükbaş hayvan üretimine devam edeceklerini belirten Bakan Pakdemirli, 2022 yılında ihracat yapacak konuma geleceğimizi ifade etti. Tüketicinin ucuz et yiyebilmesi için de Pazar araştırmalarının yapıldığını aktardı. Burada amacın tüketiciye ucuz et sunmak olduğunu belirten Bakan Pakdemirli, üreticiler için de çözümler aradıklarını ifade etti. Zira büyükbaş hayvan eti tüketiminde tüketicilerin tercihleri ağır basmaya başladı. Bu konuda farklı alternatiflerin geliştirilmesi önem arz ediyor. 2021 itibariyle et sorununun da kalmayacağını belirten Pakdemirli hayvan haklarına da değindi. Ölen bir hayvanın ölüm nedeninin araştırılması yönünde bir bakış açısına sahip olduklarını da ifade etti.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@