Tapu Harçları Ve KDV Düşürüldü

Ev alanların son işlem harcaması olarak bilinen tapu harçları 31 Ekim 2018 tarihine kadar geçerli olmak üzere binde 20 oranından binde 15’e düşürüldü. Konut tesliminde uygulanan yüzde 18 KDV ise 31 Ekim’e kadar yüzde 8 olarak uygulanacak.

EKONOMİ 06.05.2018, 23:19
Tapu Harçları Ve KDV Düşürüldü

Elinizi Çabuk Tutmalısınız

Tapu harcı indirimi en son 2107 yılında uygulandı ama Eylül ayı itibariyle son buldu. Yapılan bu düzenleme ile bu teşvikler yeniden gündeme geldi. Yapı sektörü zaten o tarihten beri bu teşviklerin devamını bekliyordu. Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren bu düzenlemelerin esas amacı inşaat sektörünü sürekli canlı tutmak. Kısa adı GYODER olan Gayrimenkul Ortaklıkları Derneği’nin diğer talepleri arasında konutta tek KDV, kredi faizlerinin gelir vergisi matrahından çıkarılması, yabancılara vatandaşlık verilirken istenilen 1 milyon dolarlık yatırım şartının 300 bin dolara çekilmesi gibi şartlar da var. İstanbul Finans Merkezi ile ilgili olarak teşvik paketinin çıkarılması da talepler arasında geçiyor.

Ev Satışlarının Son Durumu

Sabahtan akşama kadar televizyon reklamlarında ev satışına yönelik projelerden ve satış kolaylıklarından bahsedilse bile yapı sektöründeki satışların son dönemde hız kestiği gerçeği yaşanıyor. Oysaki yüzlerce çeşit ara sektöre de iş olanağı yaratıp destek veren inşaat işkolu ekonomi de bir çit lokomotif görevi görüyor. Ülkenin seçim dönemine girmesiyle birlikte her alanda başlayan teşvik uygulamaları ev satışlarını da böylece kapsamaya başladı.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)