Süte 50 Kuruş Zam Yolda

Ulusal Süt Konseyi’nin bugün Ankara'da toplanması ile çiğ süte zam gelmesi bekleniyor. Litre fiyatı 2 TL olacak.

EKONOMİ 27.07.2018, 22:37
Süte 50 Kuruş Zam Yolda

 %33 Zam Gelecek

Tüm Süt Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği Başkanı Sencer Solakoğlu süt fiyatları hakkında açıklama yaptı. Süt üreticileri ile Ankara’da bir araya gelen Solakoğlu, çiğ sütün litre fiyatına 50 kuruş zam gelerek 2 TL olacağını ve 2 TL’nin altındaki hiçbir fiyatı kabul etmediklerini ifade etti. Yani çiğ sütün litre fiyatına %33 zam gelmesi bekleniyor.

Üreticiler çiğ sütün litre fiyatına 3 yıldır zam gelmediğini ve bu yüzden zor durumda olduklarını söylüyorlar. Buna rağmen market raflarında bulunan sütler zamlanmaya devam ediyor. Üreticinin masraflarının artması ve yüksek enflasyon düşünüldüğünde üretici zarar ediyor.

“Süt 2 TL Olmalıdır”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar ise yaptığı açıklama ile süt fiyatlarının arttırılması gerektiğini belirtti. Aslında sütün litresinin 2 TL olması gerektiğini söyledi. Bugün Ankara’da gerçekleşecek olan Ulusal Süt Konseyi sonrasında süte ne kadar zam geleceği belli olacak.

Bir süredir ekmek ve süte gelecek olan zamlar gündemdeydi. Üreticinin artan maliyetleri ve yüksek enflasyon sebebiyle zam geleceği kesindi ancak ne kadar zam geleceği belli değildi. Dün itibariyle ekmeğe zam gelerek 1.25 TL olarak ekmek, 1.50 TL’ye çıkarken, sütün ise  1.50 TL’den 2 TL’ye çıkması bekleniyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)