Şubat Ayı Enflasyon Rakamları Açıklandı

2020 yılı Şubat ayı enflasyon rakamları Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklandı.

EKONOMİ 04.03.2020, 08:34
Şubat Ayı Enflasyon Rakamları Açıklandı

Enflasyon Yükseldi

Her ayın 3’ünde bir önceki aya ait enflasyon rakamlarını açıklayan TÜİK bugün de Şubat ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Açıklanan verilere göre enflasyon bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %12,37 oranında artış gösterdi. Bir önceki aya göre ise %0,35 oranında bir artış yaşandı. Geçtiğimiz yıl ile kıyaslandığında enflasyon oranlarının stabil bir seviyeye ulaştığını söyleyebiliriz. Ancak halen daha yüksek sayılacak seviyelerde seyrini devam ettirmektedir. 

Hedef Tek Haneli Rakamlar

Enflasyon oranı halen daha 2 haneli sayılarda seyretmeye devam ediyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak enflasyonun yılsonunda tek haneli rakamlara inmesi için çalıştıklarını açıklamıştı. Hali hazırdaki seyrin ise bu hedefe ulaşma konusunda bir engel teşkil etmediği de Bakan Albayrak’ın açıklamalarında yer almıştı. Ancak enflasyon beklentinin aksine düşmedi ve yükseldi. Bu rakamlara Bakan Albayrak’tan henüz bir açıklama gelmedi. Ancak mevsimsel etkilerin olabileceği değerlendirilmektedir. 

Fiyatı En Çok Artan Ürünler 

TÜİK verilerinde fiyatı en çok artan ve azalan ürünler de yer aldı. Buna göre fiyatı en çok artan ürünler arasında alkol ve tütün mamulleri ilk sırada yer aldı. Fiyatı en çok düşen ürünler ise giyim ve ayakkabı kalemindeki ürünler oldu. Tüm endeks kapsamında 146 kalemde düşüş, 248 kalemde de artış gerçekleşti.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)