Şubat Ayı Ekonomik Güven Endeksi Açıklandı

2020 yılı şubat ayı ekonomik güven endeksi verilerine Ocak ayında 97,1 iken, Şubat ayında 0,5’lik bir artışla 97,6 olarak gerçekleşti.

EKONOMİ 27.02.2020, 18:20
Şubat Ayı Ekonomik Güven Endeksi Açıklandı

Türkiye ekonomisi için başta Corona virüsü olmak üzere yanşan birçok olumsuzluklara rağmen hala iyimser havanın korunduğu görülüyor. Bu iyimserlik en son açıklanan ekonomik güven endeksi rakamlarında da kendini gösteriyor. Normal şartlarda ölümcül Corona virüsü ve Rusya ile yaşanan İdlip gerginlik ile birlikte ekonomik beklentilerin tam olarak gerçekleşmediği görülüyor.

Fakat Türk halkı yaşanan bu olumsuz süreçte bile gelecek anlamında Türk ekonomisine güvendiği en azından olumsuz bir beklenti içerisinde olmadığı görülüyor. Ekonomi uzmanları yaşanılan bu süreçte Şubat ayı ekonomik güven endeksinin bir miktar düşeceğini ön görürken açıklanan rakamlarda bir miktarda olsa artış görüldü.

Ekonomik İyileşme Nisan Ayı İle Başlayabilir

2020 yılı beklentilerinin tam olarak karşılanmasa bile ekonomi uzmanları Corona virüsünün etkisinin geçmesi ve Rusya ile İdlip sorununa kalıcı bir çözüm bulunması ile birlikte 202o yılının Nisan ayı ile birlikte Türkiye ekonomisinde ki iyileşmenin artacağı ve enflasyonda görülen iyileşmenin halka yansıyacağı ifade ediliyor.

Açıklanan güven endeksi verilerinde birçok sektörde iyileşme görülürken 2020 yılı Ocak ayı konut satışının beklentilerin altında kalması ile birlikte inşaat sektörü güven endeksi %5,7 oranında azalarak 74,5 seviyesine gerilediği görülüyor. Tüketici güven endeksi ise yaşanılan olaylar sonrasında Şubat ayında %2,7 oranında azalarak 57,3 seviyesine gerilediği görülüyor.

Yorumlar (0)