Stagflasyon Nedir, Ne Zaman Oluşur

Son zamanlarda gündeme gelmeye başlayan stagflasyon, ekonomide durgunluk ile enflasyonun bir arada görülmesi durumu için kullanılmaktadır.

EKONOMİ 19.03.2019, 07:54
Stagflasyon Nedir, Ne Zaman Oluşur

İşsizlik Artmaya Başlar
Stagflasyon tabiri ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde 1970’li yıllarda kullanıldı. Ekonomide yaşanan durgunluk ile birlikte enflasyonun da baş göstermesi olarak açıklanan bu durumda işsizlik rakamları da artmaya başlamaktadır. Bu dönemde ülke ekonomisinin büyümemesi de krizi derinleştirmektedir. İşyerleri kapanmaya başlamakta ve işçi çıkarmalar görülmektedir. 

Dünyaca ünlü ekonomi akımlarına yön veren isimler dahi bu durumu bir paradoks olarak görmektedir. Zira normal şartlar altında enflasyon ile istihdam ters orantılı olması gerekirken bu durumda tam tersi gerçekleşmektedir. Bu durumda kurtulmak için üretilecek politikaların ise ikisini birden düzeltmesi pek mümkün görünmemektedir. Zira aralarında ters orantı olduğu için uygulanan politikalar birisine yarayacakken diğerine ters tepecektir. 

Açıklanan nedenlerle ekonomistler bu durumun üstesinden gelmenin çok da kolay olmadığını ifade etmektedirler. Üretimin artırılması ve yeni istihdam alanlarının oluşturulması sayesinde bu sorunun üstesinden gelinebilecektir. Aksi takdirde bir sarmal halinde ekonomi kendi kendini yutacak ve işsizlik giderek artacaktır. Bu durum sadece ülkelerin kendi iç politikaları ile de alakalı bir durum değildir. Öyle ki uluslar arası piyasalarda yaşanan dalgalanmaların sonucu olarak da birtakım olumsuz senaryolar oluşacaktır. İşte bunların üstesinden gelmek için çok ince bir şekilde ayarlanmış politikaların uygulanması icap etmektedir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)