SSK ve Bağ-Kur Emeklisine Temmuz’da 333 TL’ye Varan Zam

Merak konusu olan emekliye Temmuz zammı miktarının 333 TL’ye varması bekleniyor. Emeklinin Gözü Temmuz Zammında...

EKONOMİ 21.06.2019, 22:27
SSK ve Bağ-Kur Emeklisine Temmuz’da 333 TL’ye Varan Zam

Düşük gelirli olması ve geçim sıkıntısı çekmesi ile emekliler için her kuruş önem kazanıyor. Bu yüzden cüzi de olsa Temmuz’da gelecek olan zam merakla bekleniyor. Emekliler son olarak Haziran’da bayram ikramiyesi almışlardı. Temmuz’da zam alacaklar ve Ağustos’ta ise kurban bayramı ikramiyesini alacaklar. Böylece bir nebze olsun rahatlamayı umuyorlar. 

Emekli maaşlarına Temmuz ayında enflasyon oranında zam yapılacaktır. Ocak-Haziran aylarına ilişkin hesaplanan enflasyon oranı emekliye yapılacak olan zammı da belli edecektir. Mayıs ayı dahil enflasyon oranları belli ve Haziran enflasyonunun açıklanması bekleniyor. Ancak zam oranı şimdiden belli oldu sayılır. Şu ana kadarki enflasyon oranlarına göre SSK ve Bağkur emeklileri yüzde 4.99 zam alacaktır. Merkez Bankası’nın anketine göre ise zam oranı yüzde 5.94’e ulaşacak. Bu rakamlar ise emekliye 66 lira ile 333 lira arasında zam yapılacağını gösteriyor. 

Zam oranları emeklilerin maaş miktarına göre değişecektir. Maaşı düşük olan emekli 66 lira zam alırken, maaşı yüksek olan emekli 333 lira zam alacaktır. Şu anda en düşük emekli aylığı 1.071 liradır. Bu emeklimiz 53 lira ek ödeme alarak maaşı 1.125 lira olacaktır. eğer beklenen yüzde 5.94’lük zam yapılırsa maaiı 1.192 lira olacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)