Soma Mağduru İçiler 5 Yıldır Tazminatını Alamıyor

Soma maden faciasında işini kaybedenler 5 yıldır tazminatlarını alabilmeyi bekliyor. Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) tarafından işçilerin hakları...

EKONOMİ 08.11.2019, 20:13
Soma Mağduru İçiler 5 Yıldır Tazminatını Alamıyor

Soma’da Sağ Çıkanın Da Hayatı Karardı
Türkiye’nin 2014 yılında yaşadığı Soma maden faciasında 301 hayat söndü. Faciadan sonra aynı şirkete ait olan Eynez Maden İşletmesi kapatıldı ve 2 bin 831 işçi tazminatsız olarak işten çıkarıldı. İşçiler yıllardır halen tazminatlarını alabilmeyi bekliyor. Geçtiğimiz günlerde Türkiye Kömür İşletmeleri tarafından yapılan yazılı açıklama ile 29 Şubat 2020 tarihinde tazminatların ödeneceği ifade edildi.

Maden işletmesinde çalışan işçiler yıllar boyu verdiği emeğin karşılığını alamadan işinden oldu. İşçiler uğradıkları mağduriyeti unutturmamak adına Bağımsız Maden İş Sendikası öncülüğünde yürüyüşler yapıyor ancak sonuç alamıyor. Hukuk mücadelesini kazanmalarına rağmen hakları ödenmiyor. İşçilerin eylem yapmaları halinde haklarının ödeneceği sözü verilerek durdurulsalar da her seferinde elleri boş dönüyorlar.

Hakkını aramak için toplanan işçiler ifşa oldukları için iş bulmakta da zorlanıyor. Faciadan sonra verilen destek sözlerinin yerini icralık dosyaların alması ile işçiler çıkmaza girdi. 3 binden fazla maden işçisi devletten destek görmeyi beklerken mağdur edildi.

2020’de Ödeme Vaadi
Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) tarafından işçilerin haklarının 29 Şubat 2020 tarihine kadar ödeneceği belirtildi. Maden işçilerin çalıştığı dönemlere ilişkin ihbar ve kıdem tazminatları için 31 Aralık 2019 tarihi mesai bitimine kadar TKİ’ye dilekçe ile başvuru yapması istendi. Sonrasında hakların ödeneceği belirtildi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)