Şimşek'ten Fed Faiz Artırım Kararına Yorum Geldi!

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ABD Merkez Bankasının (Fed) tarafından yapılan faiz arttırma kararının sürpriz olmadığını belirtti.

EKONOMİ 16.06.2018, 08:39
Şimşek'ten Fed Faiz Artırım Kararına Yorum Geldi!

Türkiye'yi Etkilemedi

Fed'in faiz artırımı kararını değerlendiren Şimşek, bunun sürpriz olmadığını, piyasaların kararı büyük oranda fiyatladığını söyledi.

NTV' de katıldığı programı yanıtlayan Mehmetçik Şimşek ekonomiye ilişkin pek çok yorumda bulundu. FED'in açıklamasının arkasında parasal koşulların destekleyici olduğunu söyledi. Bu durumun bir sürpriz olmadığını ve önemli olanın bundan sonraki yol haritası olduğu belirtti. İlerleyen süreçte faiz artışı beklentilerinin daha yüksek olduğunu söyledi.

Faiz artırımının gelişmekte olan ülkeler için bir olumsuzluk olduğunun farkında olduklarını ifade eden Şimşek, Türkiye'nin bu duruma hazırlıklı olduğunu ve durumdan etkilenmediğini belirtti. Kararın amacının ABD'deki vergi reformu ve bilanço küçültmesi olduğunu ifade etti.

Merkez Bankasının Arkasındayız

Mayıs ayında gelişmekte olan ülkelerden para çıkışının, bu durumun sadece Türkiye'ye özgü olmadığını gösterdiğine işaret eden Şimşek, küresel risk alma iştahında, risk algısında bir değişim yaşandığını dile getirdi.

Mayıs ayında ülkeden para çıkışının yaşanmasının sadece ülkemize özgü olmadığını, gelişmekte olan ülkelerde de aynı durumun yaşandığını ifade etti. Kasım 2016'dan beri en yüksek çıkışın gerçekleştiğini ifade eden Şimşek, bu durumun piyasadaki dalgalanmaları da etkilediğini aktardı. Geçmişte para politikasının ülkemizde net olmadığını kabul den Şimşek,  şimdilerde Merkez Bankasının çok güçlü şekilde gerekeni yaptığını söyledi. Merkez bankasının arkasında olduklarını da etkiledi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)