Şimdi de Turcoin Halkı Dolandırdı!

Türkiye'nin ilk dijital para birimi olan Turcoin yatırımcıları hüsrana uğradı. Hipper A.Ş. ve ortakları 1 milyar TL vurgun yaparak yurtdışına kaçtı.

EKONOMİ 19.06.2018, 11:00
Şimdi de Turcoin Halkı Dolandırdı!

Vatandaş Yine Mağdur Oldu

Kıbrıs merkezli olarak faaliyette geçen Bipper A.Ş. 2018 Ocak ayında "Türkiye'nin ilk dijital parası Turcoin" sloganı ile piyasaya girdi. Kısa yoldan zengin olma hayali kuran pek çok vatandaş bu paraya yatırım yapmıştı. Şimdi ise firma yetkililerinin yurtdışına kaçtığı iddia ediliyor. Hipper A.Ş. yetkilileri ve %49 hissesi bulunan Anafis A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sadun Kaya'nın 1 milyar TL'lik yatırımı alarak yurtdışına kaçtığı iddia edildi.

1500 TL İçin Aylık 250 TL Vaat Etmişti

Şirket tarafından vatandaşın yapacağı 1500 TL yatırım için aylık 250 TL kazanç vaat edildi. Böylece vatandaş 6 ayda amorti edip daha sonra kar etmeyi umut ediyordu. Oldukça cazip gelen vaat sayesinde kısa sürede vatandaştan çok para toplandı. Ancak şirket kuruluşundan beri daha 6 ay olmadan kayıplara karıştı.

Şirket yöneticilerinin ortadan kaybolması üzerine vatandaş Kocaeli'nde bulunan tesisleri bastı. Ancak hiç bir muhatap bulamayınca vatandaş soluğu karakol ve savcılıklarda aldı.

Şirket Yetkilisi de Kandırılmış

Anafis A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sadun Kaya'ya telefonla ulaşılması üzerine bilgi alındı. Kaya sistemin bakanlık tarafından yapılan incelemeye kadar sorunsuz çalıştığını ifade etti. Ortakların suçu kendisine atmasına rağmen asıl kandırılanın kendisi olduğunu söyledi. Kendisine ödeme dekontu gönderen kişilere ödeme yaptığını söyledi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)