Sigortalı ve Eğitimli Bakıcılara Aylık 1.300 Lira Destek Verilecek

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Avrupa Birliği’nin ortaklaşa gerçekleştirdikleri proje ile eğitimli bakıcılara aylık 1.300 lira destek verilecek.

EKONOMİ 10.11.2019, 21:21
Sigortalı ve Eğitimli Bakıcılara Aylık 1.300 Lira Destek Verilecek

Sigortalı Anneler Faydalanabilecek 

Avrupa Birliği ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ortaklaşa yürütülen proje kapsamında kayıt dışı çalışan annelerin sigortalı olmaları sağlanacak. Bu kapsamda öncelikli olarak bakıcılık eğitimi alınması istenmektedir. Bu eğitim Milli Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere diğer eğitim kurumları tarafından da verilmektedir. Bu belgeyi alan kadınlar eğitimli bir bakıcı olmaktadır.

0-24 ay arasında bir çocuğa sahip olan anneler ise sigortalı işçi statüsünde çalışıyorlar ise devletten aylık 1.300 liralık destek alabilecek. Bu destek ise bakıcılara aktarılacak. Bu proje sayesinde kadın bakıcılar sigortalı bir şekilde çalışma imkanına kavuşmuş olacak. Böylelikle hem annelerin hem de bakıcıların sigortalı olarak çalışmaları teşvik edilmektedir. İşgücü piyasasında kadının daha aktif bir şekilde rol alması ve sosyal haklarının eksiksiz bir şekilde verilmesi için bu proje son derece önem arz etmektedir.

Bu projeden faydalanmak isteyen kadınlarımız ise kurumun resmi internet adresi üzerinden başvurularını yapabilecek. ön başvurular 13 kasım tarihinde alınmaya başlayacak. Asıl kayıtlar ise 26 Kasım günü yapılacak. Çalışan annelerin iş hayatından uzaklaşmaması adına da bu proje son derece büyük bir önem arz etmektedir. Bu proje ile verilecek destek 3 yıl boyunca devam edecek.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)