SGK’dan Önemli Emeklilik Duyurusu

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından muhtelif basın ve yayın organlarında çıkan haberlere ilişkin açıklama yapıldı.

EKONOMİ 09.01.2018, 20:03
SGK’dan Önemli Emeklilik Duyurusu

Söz konusu haberlerin içeriğinde öğrencilik ve staj sürelerinde geçirilen zamanların emeklilik için sayılacağı yazıyordu. Bu konu çoğu kişiyi yakından ilgilendirirken SGK’dan yapılan açıklama tüm belirsizlikleri ortadan kaldırdı.

Gerçeği Yansıtmıyor

Konu ile ilgili açıklama yapan SGK yayılan bu haberlerin gerçeği yansıtmadığını dile getirdi. Bu kapsamda Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikler ile böylesi bir düzenleme getirilmediğini bunun yerine Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Akademisi kurulması ve Sahil Güvenlik Komutanlığı kurumunun İçişlerine bağlanması gibi değişiklikler yapıldığını dile getirdi. Ayrıca meslek ve teknik ortaöğretimlerinde öğrencilere yapılacak iş kazası ve meslek hastalığı sigortası ile alakalı düzenlemelerin yapıldığı açıklandı.

Ancak bu değişikliklerin yanlış anlaşıldığı ifade edilirken herhangi bir şekilde bunların emekliliğe esas teşkil etmediği belirtildi. Bununla birlikte bahsi geçen düzenlemelerin de sadece kanun değişikliği ile mümkün olabileceği de açıklama içerisinde yer aldı. 

Bu açıklama ile birlikte mevcut olan belirsizlikler de açığa kavuşmuş oldu. Bu sebeple herhangi bir spekülatif durum oluşması da söz konusu olmamaktadır. SGK’dan gelen bu açıklama ile birlikte birçok kişi hayal kırıklığına uğrarken gerçekleri öğrenmenin de rahatlığını yaşadılar. Zira birçok kimse öğrencilik yıllarını da saydırarak erken emekli olman hayallerini kurmaya devam ediyor. Bu açıklama ise hayallere biraz gem vurmuş oldu.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@