SGK, Karantina Altındaki Çalışanlara Rapor Ücreti Ödeyecek

Korona virüsünden ötürü 14 günlük karantina süresi boyunca raporlu sayılan çalışanların ödemeleri yapılacak.

EKONOMİ 15.03.2020, 23:12
SGK, Karantina Altındaki Çalışanlara Rapor Ücreti Ödeyecek

SGK Ödeme Yapacak

Korona virüs nedeniyle yurtdışından dönen vatandaşların 14 gün boyunca karantina altında kalması gerekiyor. Çalışanlar bu süre boyunca raporlu sayılacaktır. Bu süre içinde çalışanlar fiilen çalışmayacaklar ancak maaşlarını alabilecektir. Raporlu oldukları süreler için SGK tarafından asgari ücretli çalışana 785 liralık ödeme yapılacaktır. Bu ödeme yapılacak olan ödemelerin alt sınırını oluşturmaktadır. Çalışanların maaşı ne kadar artarsa ödenen miktar da o kadar artacaktır. Çalışanlar 14 günlük ücrete denk gelen ödemeyi de alacaktır. yani karantinadaki çalışanlara tam maaş ödenmeye devam edilecektir.

60 Yaş Üstü Ve Riskli Grubun Ücretleri de Ödenecektir

Korona virüs kapsamında alınan önlemlerden biri de 60 ya üstü vatandaşlar ile risk grubunda olan kişilerin işe gelmemesi kararıdır. Riskli grupta hamileler ve kronik hastalığı olanlar bulunuyor. Bu kişiler de izinli sayılacaktır. İzinli sayıldıkları süreler için SGK’dan beklenen açıklama geldi. Virüs nedeniyle işine devam edemeyen bu kesimlerin ücretleri tam olarak ödenecektir.

SGK tarafından yapılan bu açıklamalarla virüs nedeniyle işinden uzak kalan kişiler mali konularda soru işareti yaşamayacaktır. Maaşların ödeneceğini bilmeli ve karantina kurallarına uymalıdır. Riske girmemek için işe gitmeme hakkı verilen kişiler sosyal hayatlarında da aynı şekilde dikkatli olmalıdır ve virüs bulaşması olan yerlere gitmemelidir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)