Sendikalı İşçilerin Zam Oranı Belli Oldu

Asgari ücret için komisyon görüşmeleri başlamadan evvel sendikalı işçilere zam toplu sözleşme zamlarını belirledi.

Sendikalı İşçilerin Zam Oranı Belli Oldu

En Az %25 Zam

Ekim ayında enflasyon oranının %25'in üzerine çıkması ile birlikte maaşlar ciddi oranda kayba uğradı. İşte bu kaybın telafisini sağlamak adına sendikalar görüşmelere başladı. Pek çok sendika yeni yılın beklenmeden zam yapılması konusunda anlaşmaya vardı. Belirlenen en düşük işçilere zam miktarı ise %25 oldu. Böylelikle enflasyon kayıplarının telafi edilmesi hedefleniyor. Ayrıca yılsonu enflasyon rakamlarının ne oranda gerçekleşeceği zam miktarlarını da etkileyecek. Nitekim asgari ücret belirleme komisyonu Aralık ayı içerisinde en son rakamları değerlendirecek.

Her ne kadar beklenti enflasyon rakamının üzerinde olsa da ekonominin sıkıntıya girdiği bir ortamda enflasyon rakamlarının üzerinde bir zam verebilmek ne kadar mümkün olacak bunu görüşmeler gösterecek. 

Toplu sözleşme neticesinde bazı kurumlar seyyanen zam yapma kararı aldı. Böylelikle bir yıl içerisinde belirlenen miktar kadar ek ödeme yapılacak. Ayrıca bazı toplu sözleşme hükümlerinde aile ve çocuk yardımlarının miktarları da yeniden belirlendi. Artık firmalar bu rakamlar üzerinden ödeme gerçekleştirecekler. Halen daha zam yapmayan firmalar ise yeni yılın gelmesini bekliyor. Enflasyon rakamlarının netleşmesi ile birlikte yeni yıl zam oranları da netlik kazanacak. Ayrıca hükümet ile işverenler arasında gerçekleştirilecek görüşmeler ile asgari ücrete yapılacak zam oranı da önümüzdeki ay belli olacak.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE
YORUMLAR
pervin kaçmaz
pervin kaçmaz - 8 ay Önce

Organik tarim bölümünden mezunum iş ariyorum