Seçime Piyasaların Tepkisini Şimşek Yorumladı

Seçim belirsizliği ile oldukça hareketli olan piyasalar, seçimlerin tamamlanması ile güne düşüşle başladı.

EKONOMİ 25.06.2018, 22:37
Seçime Piyasaların Tepkisini Şimşek Yorumladı

Şimşek’ten Açıklama Geldi

Seçim sonrası sabah uyanıldığında piyasada düşüş gözlemlendi. Bunun üzerine ilk yorum Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’ten geldi. Şimşek twitter hesabından açıklama yaparak piyasaların seçim sonuçlarını kutladığını yazdı. Ancak kısa süre sonra piyasalar yeniden yükselişe geçti. Güne 4,58 ile başlayan dolar yeniden 4,72 seviyelerini gördü.

Dolar Düştü ve Yeniden Yükselişe Geçti

Geçen hafta Cuma günü, yani seçim öncesi dolar 4,68 ile kapanmıştı. Pazar günü yapılan seçimler ile Cumhurbaşkanı Erdoğan başkan seçildi. Seçimin ardından bu sabah dolar güne düşüş ile başladı. Güne 4,58 ile başlayan dolar 10.00 gibi 4,53 ile en düşük seviyeyi gördü. Ancak 14.00 sıralarında yeniden 4,72 TL oldu. Piyasalar seçime olumlu tepki verse de kısa sürede eski haline döndü. Dolar kuru günü 4,68 ile kapattı. Bu tablo ile seçim öncesi ve sonrası dolar kuru arasında hiçbir değişim yaşanmamış oldu.

Siyaset Değil Ekonomi Etkiliyor

Ekonomistlere göre kurdaki değişimlerde siyasetten ziyade ekonomik gelişmeler etkili olacak. Aynı etki borsada da yaşanacak. Merkez bankasının bağımsızlığı ve ekonomi politikaları kurlardaki değişimi belirleyecek.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)