Sanayide Kriz Devam Ediyor! Çarklar Dönmüyor…

Sanayi üretimi ocak ayı sonuçları belli oldu. Peki, 2019 ocak sanayi üretim sonuçlarının diğer yıllara göre değeri ne yönde değişti? Üretimde %7,3 oranında düşüş var!

EKONOMİ 15.03.2019, 19:45
Sanayide Kriz Devam Ediyor! Çarklar Dönmüyor…

TÜİK Açıkladı Sanayi Üretiminde Düşüş
Üretimin ne kadar olduğu, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından kontrol ediliyor. 2019 ocak sanayi üretimi raporu kapsamında, üretimde büyük oranda düşüş yaşandığı sonucu görüldü. Geçtiğimiz yılın ocak ayına bakıldığında, düşüşün 7.3 oranında olduğu görülmekte.

Peki, işsizlik oranlarında durum ne?
İŞKUR tarafından açıklanan verilere göre ise geçtiğimiz yıla göre işsizlik de arttı. Ocak ayında işsizlik sayısı toplamda 2 milyona yakın yükseldi. Uzmanlara göre hem İŞKUR’a kayıtlı olan işsizinin sayısının artacağı hem de sanayi üretiminde yaşanan bu düşüşün artarak devam edeceği görüşü hakim.

Sektörlere Göre Azalan Üretim Oranları
Sanayi sektörü Türkiye için geniş bir yelpazede değerlendirilir. Her sektörde üretimde düşüş olduğu ne yazık ki sunulan istatistik raporları üzerinden belli olur. Ocak ayında trend hızının 8.2 olduğu, daralma bölgesinde derinlere inilmesi halinde dahi, yine de üretim kaybının büyük oranda gözlemlendiği belli oluyor. Sanayi üretimi GSYH için olumsuz sinyaller veriyor. İlk çeyrekte sanayi üretiminin yıllık olarak 5 – 6 aralığında ve milli gelir %2-3 aralığında kayıp Türkiye ekonomisi için görülebilir. Sonucunda ise ilerleyen zamanlarda ekonomide düşüş yeniden söz konusudur.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)