Sanayi Üretiminde Artış Yaşandı

2018 yılı Mayıs ayı sanayi üretimi verileri bir önceki yılın aynı ayına göre %6,4 artış kaydetti. Sektörler bazında da artış yaşandı.

EKONOMİ 18.07.2018, 18:58
Sanayi Üretiminde Artış Yaşandı

Veriler Açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2018 yılı Mayıs ayına ait Sanayi Üretim Endeksi verileri açıklandı. Sanayi üretiminin geçen sene aynı döneme göre %6,4 artış kaydettiği görüldü. Bu artış sanayinin alt sektörlerinde de görüldü. 2018 yılı Mayıs ayında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü geçen yılın aynı dönemine göre %12 arttı. İmalat sektörü %6,5 artarken, elektrik buhar gaz ve iklimlendirme üretim dağıtım sektörü ise %1,9 artış kaydetti.

Önceki Aylara Göre Azalış Oldu

Alt sektörlerde Nisan ve Mayıs ayı verileri karşılaştırıldığında ise azalma olduğu göze çarptı. 2018 Mayıs ayında Nisan ayına göre madencilik ve taş ocakçılığı sektörü 1,6 azaldı. İmalat sektörü %1,7 azalırken, elektrik buhar gaz ve iklimlendirme üretim dağıtım sektörü ise %0,1 azaldı.

Aylık bazda yapılan karşılaştırmada bu azalış hemen hemen tüm sektörlerde göze çarptı. Sadece dayanıklı tüketim malları ve orta teknoloji ürünlerinde nispi bir artış gözlemlendi. Diğer tüm sektörlerde ise Nisan ayına nazaran düşüş yaşandı.

Sanayi Üretimi Beklentileri Aştı

Analistler sanayi üretiminin yıllık %5 artış göstermesini bekliyordu. Mayıs ayında yaşanan %6,4’lük artış yıllık beklentinin üstüne çıktı. Mayıs ayında arındırılmamış sanayi üretimi %7 olarak gerçekleşti.

Yorumlar (0)