Salgınla Mücadele İçin Yeni Ekonomik Destek Paketi Açıklandı

Ticaret Bakanı Pekcan, salgın nedeniyle yaşanan ekonomik sıkıntılarla mücadele kapsamında yeni stok finansman destek paketini açıkladı.

EKONOMİ 22.05.2020, 22:55
Salgınla Mücadele İçin Yeni Ekonomik Destek Paketi Açıklandı

Paketin Ayrıntıları Neler?

Korona virüs salgınından ötürü yaşanan ekonomik etkilerin azaltılması için Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından yeni bir destek paketi açıklandı. Yeni pakette salgından olumsuz etkilenen ihracatçılara destek olunması amaçlandı. Türk Eximbank'ın "Stok Finansman Destek Paketi" hükümet tarafından devreye alındı. 

Salgın nedeniyle ihracatın düşmesinden ötürü stokları artanlar finansal olarak desteklenecektir. Siparişlerin iptal edilmesi veya taleplerde azalma stoklarda artış olarak yansımıştır. İhracatçılara TCMB kaynaklarından azami 1 yıl vadeli ve Türk lirası cinsinden kredi kullandırılacaktır. 

KOBİ’lere 25 in liraya kadar, KOBİ dışı firmalara ise 50 bin liraya kadar kredi kullandırılacaktır. Firmalar kredi kullanmak için 1 Ocak ile 31 Mart tarihleri arasındaki stok alım belgelerini ibraz edecektir. 

Destekler Devam Edecek

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan son açıklamasında yeni bir destek paketinin daha müjdesini verdi. Hükümet tarafından devreye alınan paketlerle küçük esnaftan tutun da ihracatçılara kadar toplumun her kesimi desteklenmektedir.,

Korona virüs salgınında sadece sağlık değil ekonomi ve ticaret de yakından etkilenmiştir. Alınan önlemler ve açıklanan destek paketleri ile ekonomik etkiler azaltılmaya çalışılmaktadır. Son açıklanan paketle ihracat yapamadığı için stokları artan firmalar desteklenecektir. Stok belgelerini ibraz ederek kredi kullanmak mümkündür.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)