Salgın En Çok Hava yolu ve Turizm Şirketlerini Etkiledi

Dünya genelinde binlerce insanın ölümüne yol açan ve giderek daha fazla ülkede görülen ölümcül Corona virüsü ülke ekonomilerini felç etmeye başladı.

EKONOMİ 26.02.2020, 21:25
Salgın En Çok Hava yolu ve Turizm Şirketlerini Etkiledi

Bundan 1 buçuk ay önce kimsenin dünya genelinde bu denli büyük bir paniğe yol açacağını tahmin bile etmediği ölümcül Corona virüsü dünya ekonomilerini felç etmeye başladı. Başta Çin olmak üzere birçok ülke ekonomisi giderek daha büyük zararlar görürken dünya genelinde bu durumda n en çok etkilenen şirketlerin başında Havayolu ve Turizm şirketleri geliyor. Bu durum ülkemiz de de geçerliliğini koruyor.

Geçen seneyi Turizm anlamında rekorlarla geçiren Türkiye’de virüsün devam etmesi ve salgın haline gelmesi durumunda turizmin son derece olumsuz etkileneceği hatta 2020 yılının turizm sektörü anlamında kayıp yıl ilan edilebileceği konuşuluyor. Keza insanların virüs nedeniyle yolculuk etmekten kaçınması nedeniyle birçok hava yolu şirketinin zarar ettiği ve sürekli azalan doluluk oranları nedeniyle zor durumda kaldıkları ifade ediliyor.

Tek Umut Virüsün Yaza Doğru Son Bulacağı İddiaları

Ülkemizde ve dünyada faaliyet gösteren havayolu ve turizm şirketlerinin tek umdu ise aşının bir an önce geliştirilmesi ve yaz ayları ile birlikte virüsün tamamen ortadan kalkacağı iddialarının gerçek olması olarak gösteriliyor. Çünkü aksi halde dünya genelinde pek çok havayolu ve turizm şirketinin iflasın eşiğine gelebileceği belirtiliyor. Dünyada en çok korkulan konu ise virüsün mutasyona uğrayarak hem geliştirilecek aşıya direnç göstermesi hem de yaz aylarında da yayılmaya devam etmesi olarak görülüyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)