Resen ya da İsteğe Bağlı Emeklilik Farkları

65 yaşın dolması ile çalışan kendi emekli olabileceği gibi kurum resen emekliliğe de sevk edebilir. Bu iki durum arasındaki farklar nelerdir?

EKONOMİ 16.11.2019, 20:40
Resen ya da İsteğe Bağlı Emeklilik Farkları

Resen ve İsteğe Bağlı Emeklilik

65 yaş memurların çalışabileceği azami yaş sınırıdır. 65 yaşını dolduran memur kendi isteği ile emekli olmamışsa kurumu resen emekli edecektir. 65 yaşın dolması halinde isteğe bağlı emeklilik artık söz konusu değildir. Azami yaş dolduğu anda resen emeklilik devreye girer. 

Uygulamada daha çok çalışmak isteyen memurlar yaş haddini beklemektedir. Bu yüzden 65 yaşın dolması ile kurumları emekli eder. Çünkü yaş haddinin dolması, isteğe bağlı emekliliğe göre daha avantajlıdır. 

Yaş haddinden emeklilik halinde genellikle hizmet süresi ve ödenen prim gün sayısı daha fazladır. Bu yüzden alınan emekli maaşı, ikramiye gibi haklar daha fazla olacaktır.

Diğer bir fark ise katsayı konusunda ortaya çıkar. Emekli ikramiyesi veya emekli aylığı ne zaman bağlandı ise bu tarihlerdeki katsayı esas alınır. Hesaplamalar bu katsayıya göre yapılır. Emekli aylığı bağlandıktan sonra memur maaş katsayılarında değişiklik olursa bu değişiklik emeklilik için de uygulanır.

Yaş haddinden emekli olan memura aylık bağlandıktan sonraki 3 ay içinde katsayılarda değişişlik olursa emekli ikramiyesinde oluşan fark ödenecektir. İlk 6 ay içinde katsayılarda yapılan ilk artış farkı da ödenecektir.

Yorumlar (0)