POS Tefeciliği Yapanlara İnceleme Başlatıldı

Klasik tefecilik yöntemlerinin yerine teknolojik bir yöntem olan POS tefeciliği aldı.

EKONOMİ 10.09.2018, 21:28
POS Tefeciliği Yapanlara İnceleme Başlatıldı

Komisyon Alarak POS Tefeciliği

Tefeciliğe karşı duruşun ve bilincin değişmesi üzerine, tefeciler yeni yöntemlere başvuruyor. Bir süredir kağıt üzerinde oluşturulan şirketler aracılığıyla tefecilik yapılıyor. Bu şirketler ortada bir alışveriş varmış gibi POS cihazları aracılığı ile komisyon karşılığı nakit sağlıyor. Aslında mal veya hizmet sunulmayarak çekilen nakit para müşteriye veriliyor ve bu işlemden de komisyon alınıyor. İşte bu yolla tefecilik yapan kişilere Hazine ve Maliye Bakanlığı vergi müfettişleri inceleme başlattı.

Nasıl Yapılıyor?

Bu tefecilik yönteminde borç para almak isteyen kişi, POS tefecilerine başvuruyor. Şirket kişiye mal ya da hizmet satmış gibi kredi kartından para çekiyor. Tefeci bu paradan komisyon alıyor ve kalanı borç isteyene veriyor. Tefeci cihazın ait olduğu banka aracılığıyla da kişiden parasını tahsil ediyor. Böylece kendi parasını güvence altına almış oluyor. Vatandaş ise hiçbir şey almamasına rağmen, tefeciden aldığı nakit para için faiz ve komisyon ödemiş oluyor. Bu yöntem tefecileri güvence altına alması ile de tercih ediliyor.

13 Milyon Sahte İşlem

2014 yılından beri bu yolla tefecilik yaptığı belirlenen Ekrem E.'nin 13 milyondan fazla sahte fatura düzenlediği belirlendi. Nakite sıkıştığı için bu kişiye başvurmak zorunda kalan vatandaşlar ise şahsı tanımadıklarını söylediler. Bu şekilde işlemleri ortaya çıkarmak için müfettişler çalışıyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@