Piyasalar Dalgalı Seyrediyor

Geçtiğimiz hafta yaşanan olaylardan sonra para piyasalarında yaşanan büyük düşüler sonrasında piyasalar yeni güne oldukça dalgalı başladı.

EKONOMİ 02.03.2020, 16:50
Piyasalar Dalgalı Seyrediyor

Geçtiğimiz hafta Suriye’nin İdlip kentinde rejim güçlerinin hain saldırı sonrasında 34 vatan evladının şehit olması ile birlikte piyasalar adeta dibi görmüştü. Geçtiğimiz hafta boyunca Borsa yüzde 10’a yakın değer kaybederken, Dolar TL kuruda 6,26 gibi oldukça yüksek seviyelere çıkmıştı.

Hafta sonu yapılan ılımlı açıklamalar ve sabah erken saatlerinde Rusya lideri Putin’in İdlip ile ilgili olarak herhangi bir ülke ile savaşmayacaklarını açıklamaları ile hem Borsa hem de döviz cephesinde oldukça olumlu beklentiler oluşmuştu. Borsa endeksi güne hızlı bir başlangıç ile 109 bin seviyelerine kadar çıkmıştı. Yine Dolar TL kuru 6,20 seviyelerine kadar inmişti. Fakat piyasalarda ki bu huzur ortamı çok uzun sürmedi.

Rejim Güçleri Boş Durmuyor

Türkiye’nin gerçekleştirdiği ‘’Bahar Kalkanı’’ harekatı ile büyük kayıplar veren rejim güçlerinin tekrar harekete geçmesi ve bölgede ki bazı noktalara saldırması üzerine piyasaların tekrar tedirgin olduğu görüldü. Özellikle Rusya cephesinden gelen farklı açıklamalar ile birlikte yatırımcıların kafasının hayli karıştığı görüldü.

Bu sebeple Borsa İstanbul tekrar 107 bin seviyelerine kadar gerilerken Dolar TL kurunun 6,25 seviyelerine tekrar çıktığı görüldü. Piyasaların yaşanan gelişmelere anlık tepki vermesi nedeniyle ekonomi uzmanlarının yatırımcılara dikkatli olmaları gerektiği uyarısında bulunuyor. Çünkü geçen hafta görüldü ki piyasalar İdlip’de yaşanan gelişmelere aşağı yönde çok büyük tepkiler verebiliyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)