Perakende Satışlar Azaldı Ama Cirolar Arttı

TÜİK perakende sektörüne ilişkin önemli veriler paylaştı. Bu verilere göre perakende satışlar azalırken cirolar zam nedeniyle arttı.

EKONOMİ 15.02.2019, 22:58
Perakende Satışlar Azaldı Ama Cirolar Arttı

Satış Hacmi %9,2 Azaldı
2018 yılı Aralık ayına ait perakende satış hacimlerini gösteren veriler Türkiye İstatistik Kurumu tarafından paylaşıldı. TÜİK verilerine göre 2018 yılının Aralık ayında bir önceki yıla göre %9,62 oranında bir daralma gerçekleşti. Ancak cirolar yapılan zamların etkisiyle artış gösterdi. Akaryakıt satışlarında da bir önceki yılın aynı ayına göre %9,5 oranında azalma gerçekleştiği kayıtlara geçti. 

2018 Kasım ayı ile kıyaslandığında da ciroların azalış gösterdiği kaydedildi. Bunda fiyatlarda yaşanan düşüşlerin etkisinin olabileceği de düşünülüyor. Ayrıca mevsimsel olarak bazı sektörlerde düşüş yaşandığı da bilinen bir gerçek olarak karşımızda duruyor. Kasım ayına kıyasla gıda, içecek ve tütün satışlarında %0,4 oranında bir artış gerçekleştiğini de belirtmek gerekiyor. 

TÜİK verileri perakende sektörünün içerisinde bulunduğu durumu net bir şekilde özetliyor.  Bazı sektörlere yönelik olarak teşviklerin ve vergi muafiyetlerinin sağlanması da satışları canlandırmaya yetmemiş gibi görünüyor. Ancak bu hamleler de olmasaydı durumun daha vahim seviyelere gelebileceğini de kestirmek güç değildir. Perakende sektörünün güçlü bir şekilde yoluna devam etmesi istihdam için de son derece önem arz ediyor. Zira mağazalarda çalışan ciddi miktarda personel bulunuyor. Perakende sektörünün gerilemesi demek bu kimselerin de işsiz kalması demektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Asuman çağlar 1 yıl önce
İstanbul içi büro görevlisi alimlari olsun işletme mezunları için kpss siz

Gelişmelerden Haberdar Olun

@