Patatesin Tanesi 1 Liraya Ulaştı

Ülke genelinde yaşanan patates ve soğan fiyatlarındaki artış devam ediyor. Patatesin kilosu 5 liraya vurunca tanesi 1 liraya ulaştı.

EKONOMİ 21.06.2018, 06:21
Patatesin Tanesi 1 Liraya Ulaştı

Sandıklı’da Hasat İçin Son 20

Patates azlığı sebebiyle artan fiyatların düşmesi için Afyon Sandıklı’da patates hasadının yapılması bekleniyor. Ülkede önemli patates ekim merkezlerinden olan Sandıklı merkez ve köylerde patates tarımı yapılıyor. Nisan başında ekimi yapılan patateslerin 20 gün içinde hasat edilmesi gerekiyor. Ancak patatesin üretim maliyetleri arttığı için patates üretimi sürekli olarak azalıyor.

Son 3 yılda patates üretimi önemli ölçüde azaldı. İki yıl önce 28 bin dekarlık alanda tarım yapılırken 300 bin ton patates hasat ediliyordu. Geçen yıl ise 18 bin dekarlık alandan 140 bin ton patates hasat edildi. Bu yıl ekim yapılan alan ise sadece 15 bin dekar olarak geçekleşti. Hasadın da daha az olması bekleniyor. Patates üretimindeki bu azalış ise fiyatlara artış olarak yansıyor.

Patates Fiyatları

Geçen yıl Sandıklı’da patatesin kilosu üreticide 40-50 krş civarı iken pazarda 1,5-2,5 TL aralığında satılıyordu. Bu yıl ise patates pazarda kilosu 5 TL’den alıcı buluyor. Tanesi 1 liraya ulaşan patatesteki artış düşecek mi bilinmiyor. Sandıklı’daki üretici bu sene patatesi 2 TL’den satışa sunmayı planlıyor.

Patates ekiminin azalması, depoların boşalması ve yeni patates hasadının henüz yapılmaması sebebiyle patates fiyatları artıyor. 

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)