Patates Ve Soğan Rekabet Kurumunun Gündemine Girdi

Patates ve soğan fiyatlarındaki önlenemez artıştan kamuoyu sayesinde haberdar olan Rekabet Kurumu fiyatları artışının sebeplerini araştırıyor.

EKONOMİ 23.06.2018, 21:34
Patates Ve Soğan Rekabet Kurumunun Gündemine Girdi

Patates Ve Soğandaki Fiyat Artışı Araştırılıyor

Rekabet kurumu tarafından patates ve soğan fiyatlarındaki artışa ilişkin açıklama yapıldı. Son günlerde basında yayınlanan haberler ile patates ve soğan fiyatlarındaki artıştan haberdar olduklarını belirten açıklamada bu durumun rekabet kurumunun da gündeminde olduğu belirtildi. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent TÜFENKCİ'nin bu konuda çalışma yürüttüğünün hatırlatıldığı açıklamada konunun Rekabetin Korunması Hakkında Kanun kapsamında incelendiği belirtildi.

Patates Soğan Fiyatlarına Fakıbaba da Şaşkın

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba patates soğan fiyatlarındaki artışı anlayamadıklarını ifade etti. İki ay önce fiyatların ucuzluğu yüzünden üreticilere ihracat izni verildiğini belirten Fakıbaba, 50 kuruş olan patatesin 5-6 liraya çıkmasına anlam veremediklerini söyledi. Bu zamlar için tedbir aldıklarını söyleyen Fakıbaba yakında fiyatların düşeceğini ifade etti.

Fakıbaba kısa bir süre önce Aksaray ve Niğde'de patatesin ucuz olmasından yakınılması üzerine üreticiye ihracat desteği verildiğini söyledi. Mecliste bu desteği onayladıklarını söyleyen Fakıbaba patatesin 50 kuruştan 5 liraya çıkmasına anlam veremediğini söyledi.

35 Yıl Sonra Buzhaneden Patates Alındı

İstanbul'da pazar esnafı halden 5.5-6 liraya aldığı soğanı pazarda 7 liraya satıyor. Müşteriler ise fiyatlardan şikâyet ediyor. Yılların pazarcıları ömürlerinde ilk defa buzhaneden patates aldıklarını söyledi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)