Paralı Poşet Dönemi Yakında Başlıyor

Plastik poşet kullanımının azaltılması için ücretlendirilmesi uygulaması Ekim ayı sonuna kadar yürürlüğe girecek.

EKONOMİ 06.08.2018, 23:17
Paralı Poşet Dönemi Yakında Başlıyor

Eylem Planında Yer Aldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı 100 günlük eylem planı içerisinde plastik poşetlerin ücretlendirilmesi de yer aldı. Çevre koruma faaliyetleri kapsamında artık poşetler ücretli olarak satılacak. Daha önce gündeme gelen ve 2018 Ocak’ta yürürlüğe girmesi gereken uygulama bir yıl ertelenmiş ve 1 Ocak 2019’da yürürlüğe girmesine karar verilmişti. Ancak açıklanan eylem planı ile tarih erkene alınarak Ekim sonuna kadar uygulamanın başlamasına karar verildi.

REKLAM

ads by AdMatic

Avrupa Birliği (AB) mevzuatına uyum çalışmaları kapsamında yapılan çalışma ile 3 ay içinde poşetler ücretli hale gelecek. Mesafeli satışlar da dahil olmak üzere poşetler ücretsiz olarak ya da promosyon olarak verilemeyecek. Belirli kalınlığın altındaki poşetler ücretsiz verilmeye devam edecek. Böylece poşet kullanımının azaltılması hedeflenecek. Poşet kullanımının ülke genelinde 31 Aralık 2025 tarihinde yüzde 40'a düşmesi hedefleniyor.

Poşet fiyatları bakanlık tarafından belirlenecek. Ücret tarifesinin altına inilemeyecek. Uygulamanın denetimi yerel yönetimler ve bakanlık personeli tarafından yapılacak.

Maliyetler Azalacak

Poşete ücret uygulaması ile en çok işletmeler kar edecek. Ücretsiz olan poşetler paralı hale gelecek ve maliyetler azalacak. Ancak tüketiciler doğada çözünen poşetlerin yaygınlaştırılması gibi bilimsel çözümler varken, poşetin ücretlendirilmesi gibi basit ve bilimdışı uygulamalara karşı tepkililer. Uygulamanın nasıl olacağı ve başarısı şimdiden merak konusu oldu.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)