Özel Eğitim Kurumundaki Öğretmenler Nöbet Ücreti Alabilir Mi?

Özel eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenler için MEB tarafından gönderilen görüş yazısına göre bu öğretmenler de nöbet ücretini ek dersler gibi %25 zamlı olarak almalıdır.

EKONOMİ 21.04.2018, 21:00
Özel Eğitim Kurumundaki Öğretmenler Nöbet Ücreti Alabilir Mi?

Öğretmenin Nöbet Sorunu

İlköğretim ve ortaöğretim özel eğitim kurumlarında çalışan öğretmenler için nöbetler bir sorun teşkil etmektedir.

657 sayılı DMK’ya göre MEB’e bağlı olarak çalışan öğretmenler nöbet için belirlenen katsayıya göre ek ders ücreti alacaktır. Gündüz, gece, yarıyıl, yaz tatili, Cumartesi ya da Pazar günleri tutulan nöbetler için bu ücretler farklılık gösterecektir.

Bu ücretler özel eğitime muhtaç olan öğrencilerin eğitim gördüğü özel eğitim kurumlarındaki öğretmen ve yöneticilere, bu öğrenciler için açılan özel sınıf öğretmenlerine ve cezaevi öğretmenlerine ek ders ücretleri %25 artırımlı ödenir. Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme kursları Yönergesi kapsamında çalışan yönetici ve öğretmenlere ise ek ders ücreti %100 artırımlı olarak ödenir. Söz konusu eğitim kurumları ve öğreticiler için ödemelerin bu şekilde yapılmasında özel öğretim kurumları için hiçbir sınırlama yoktur.

MEB Görüşü

Tüm bu bilgiler ışığında Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim ve ortaöğretim özel eğitim kurumlarında çalışan öğretmenler ve müdür yardımcılarının nöbet görevini fiili olarak yerine getirmesi halinde bu kişilere de ek ders ücretlerinin %25 fazla olarak ödenmesini öngörmektedir. MEB görüşü doğrultusunda özel eğitim kurumları da bu sorunu çözmelidir.
 

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)