Özel Bankalar da Kredi ve Kredi Kartı Borçlarını Erteledi

Korona virüs önlemleri kapsamında kredi ve kredi kartını erteleyen kamu bankalarına özel bankalar da katıldı.

EKONOMİ 25.03.2020, 20:20
Özel Bankalar da Kredi ve Kredi Kartı Borçlarını Erteledi

Hangi Banka Ne Kadar Erteleme Uygulayacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı 19 maddelik ekonomik istikrar paketi ilk olarak kamu banklarından yankı bulmuştu. İlk olarak Ziraat-Halkbank-Vakıfbank ve İş Bankası paketi uygulayacaklarını duyurdu. Şimdi ise Garanti- QNB-Denizbank-Akbank-YKB bankaları kredi borçlarını erteledi. 

Ziraat Bankası, Halkbank, Kuveyt Türk, Ziraat Katılım, Emlak Katılım Bankaları 31 Mart 2020 tarihine kadar ödenmesi gereken borçların ana para ve faizleri 3 ay boyunca erteledi. 

Denizbank, Akbank, Bankaları 31 Nisan 2020 tarihine kadar ödenmesi gereken borçların ana para ve faizlerini 3 ay boyunca erteledi. 

Vakıf Katılım, Garanti BBVA, İş Bankası, QNB Finansbank, Vakıfbank Bankaları ise 31 Haziran 2020 tarihine kadar ödenmesi gereken borçların ana para ve faizleri erteledi. 

Diğer İmkanlar Neler?

Bankalar tarafından bireysel ve kurumsal müşterilere sunulan 3 ay kredi ve kredi kartı borcu ertelemesinin yanı sıra diğer kolaylıklar da sağlandı. Özellikle işletmelere yönelik kolaylıklar çokça yer aldı. Bu sayede işyerini kapatan işletmelere ödeme kolaylığı sağlanacaktır. Vergi ve SGK ödemeleri ertelenecektir. Maaş ödemelerinin 3 aylık gideri kadar 1 yıl vadeli fon kullandırılacaktır. Virüsten en çok etkilenen turizm ve ulaşım sektörlerine 1 yıl süreyle çeşitli alanlarda ödeme kolaylıkları sağlanacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)