Otomotiv Şirketleri Tıbbi Cihaz Üretiyor

Korona virüsle mücadele kapsamında otomotiv şirketleri tıbbi cihaz ve maske üretimi yapmaya başladı.

EKONOMİ 31.03.2020, 19:40
Otomotiv Şirketleri Tıbbi Cihaz Üretiyor

İhtiyaca Göre Üretim

İlk olarak Fransız Renault’un Dünya Başkan Yardımcısı Hakan Doğu’nun başlattığı hareket yankı bulmaya devam ediyor. Otomotiv sektörüne çağrı yapan Doğu, 3D yazıcısı olan firmalara seslendi. Ayrıca Doğu, 3D yazıcılarına ilişkin bilgiler herkese açık olarak paylaştı. İşte bu girişimden sonra otomotiv üreticileri destek vermeye başladı. 

İTÜ Arıkent doktorların kendisini korumak için kullandığı yüz kalkanı üretimine başlandı. İlk etapta 2 bin 500 adet üretilecek ve bakanlığa teslim edilecek. TT motors 4 haftada 7 milyon maske üretti. Ford Otosan da sağlık çalışanları için yüz maskesi üretimine başlayacağını açıkladı. İlk prototipler yapıldı ve seri üretime başlanacak. 

Tofaş ise biyolojik örnek alma kabini ve entübasyon kabini üretimine başladı. Bu ekipmanlar Bursa’daki hastanelere teslim edildi. Ayrıca siperlikli maske üretimi de başladı. Son olarak Japon devi Toyota sağlık ekipmanları üretimine başladı.

Sağlık Personellerine Destek

Virüsle mücadele edilen şu günlerde sağlık ekipmanları büyük önem taşıyor. Yetersiz sağlık ekipmanları yüzünden doktor ve diğer sağlıkçıların enfekte olması çok muhtemeldir. Bu yüzden sağlık ekipmanların çokluğu oldukça önemlidir. Piyasada maske, eldiven gibi koruyucu ürünlerin stokunda sıkıntı yaşanmaktadır. Otomotiv firmalarının verdiği destek ile sağlık sektöründe ekipman sorunu en aza indirilecek ve sağlık personelleri daha iyi korunacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)