Otomotiv Sektörüne Can Suyu

Faizlerin artması ile birlikte otomotiv sektöründe yaşanan daralmanın üstesinden gelmek için getirilen KDV ve ÖTV düzenlemeleri sektörü canlandırdı.

Otomotiv Sektörüne Can Suyu

Ziyaretçiler 4 Kat Arttı
Ekim ayı içerisinde %77 oranında daralan otomotiv sektörü büyük bir darboğaza girmek üzereyken ÖTV ve KDV indirimi haberleri peş peşe geldi. Bunun üstüne bir de döviz kurlarının düşmesi ve firmaların da çeşitli kampanyalar yapması ile birlikte otomobil fiyatları makul seviyelere geriledi. Bu da showroomları ziyaret eden insan sayısının 4 kat artmasına neden oldu. Böylelikle Kasım ayı içerisinde piyasanın yeniden canlanacağı tahminleri yapılmaktadır.

Fiyatları Nasıl Etkiledi?
ÖTV ve KDV indirimleri otomobil fiyatlarında ciddi indirimler yapılmasına vesile oldu. öyle ki 45 bin liraya kadar çıkan indirimler sayesinde alıcılar çok daha avantajlı bir şekilde araç alabilmektedirler. Ekim ayı ile kıyaslandığında firmaların Kasım ayının ilk 2 gününde sattıkları otomobil sayısının Ekim ayına denk olduğunu ifade edebiliriz. Bu da göstermektedir ki otomotiv sektörüne ciddi bir can suyu sağlanmıştır. Ancak bunun ne kadar devam edeceği henüz tam olarak bilinmiyor. Göstergeler düzelme eğilimi içerisine girerse indirimlerin kaldırılması söz konusu olabilir. 

İndirimleri kaçırmak istemeyen alıcılar da otomobil galerine akın ediyor. Böylelikle firmaların ellerinde kalan stokların tüketilmesi için de büyük bir fırsat doğuyor. Aksi takdirde sektörün daralması pek çok işsizin ortaya çıkması anlamına gelecektir.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE