Otomobil Fiyatları Düşecek

Bakanlar Kurulu kararı ile araçların Özel Tüketim Vergisini (ÖTV)’de değişiklik yapılarak vergi 5 ile 10 puan azaltıldı. Bu durumun otomobil fiyatlarına indirim olarak yansıması bekleniyor.

EKONOMİ 02.01.2018, 22:15
Otomobil Fiyatları Düşecek

Euro'da son bir yılda toplam yüzde 22,4 artış olması, otomobillerin vergisiz fiyatlarında da artışa sebep oldu. Bir de ÖTV eklenince araç fiyatları pahalanmıştı. Bu yüzden 2016 Kasım’da ÖTV düzenlemesi yeniden güncellendi. 2 Ocak 2018 itibariyle bu yeni düzenleme yürürlüğe girdi. 

Vergi Dilimleri Yükseltilmedi
Bakanlar Kurulu kararı ile yapılan düzenleme ile ÖTV taban rakamları yüzde 14 yükseltildi ancak vergi dilimlerinin artışına izin verilmedi. Çükü araçların vergisiz fiyatları neredeyse ¼ oranında artış gösterdi.

Kurlardaki yükseklik nedeniyle yapılan düzenlemede bir üst vergi dilimine geçiş olmadığı için, üst dilimden vergilenen araçların fiyatında düşüş yaşandı. 

Yaklaşık 2 Bin TL İndirim Sağlanacak

Yeni düzenlemeye göre vergisiz fiyatı 46 bin lira olan araçtan yüzde 50 değil, yüzde 45 ÖTV alınacak. Bu aracı alan kişi 2.714 TL daha az ödemiş olacak. 30 Aralık 2017’de alınan araç ile 2 Ocak 2018’de alınan araç arasında yaklaşık 2 bin TL fark olacak. 

Araçların fiyatları arttıkça kar edilen oran da artış gösterecek. Bu durum 2017’den 2018’e girerken araç fiyatlarında düşüş olarak yansıdı. Yüksek kur nedeniyle bir süredir mağduriyet yaşayan tüketici ve esnaf, bir nebze olsun rahatlamış durumda.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@