Oto Galerilerin Sattıkları Araçlar Artık Garantili Olacak

İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik gereği ikinci el araç satışı yetki belgeli işletmeler tarafından satılan otomobiller ve motosikletler aracın satışını yapan işletmenin garantisi altında satılacaktır.

EKONOMİ 19.02.2018, 16:20 20.02.2018, 20:06
Oto Galerilerin Sattıkları Araçlar Artık Garantili Olacak

13 Şubat 2018 tarihinde yayımlanan ikinci el kara motorlu taşıtların satışı hakkında yeni düzenlemeler yapan yönetmelik ile artık araç satışı konusunda yetki belgeli galerilerden satın alınan araçlar aldığınız işletmenin garantisi altında olacak.

Peki Bu İşletme Garantisi Otomobilin Hangi Parçaları İçin ve Ne Kadar Süre İle Garanti Kapsamında?

İkinci el otomobil ve motosikletin motor, şanzıman, tork konvertörü, diferansiyel ve elektrik sistemi motorlu aracın satış tarihinden itibaren üç (3) ay veya beşbin kilometre ikinci el aracın ticaretiyle uğraşan işletmenin (Oto Galeri) garantisi altında olacak.

İşletme Sahipleri Bu Garanti Kapsamına Giren Hususları Nasıl Finanse Edebilir?

İkinci el motorlu araç ticareti ile uğraşan işletmeler bu garanti giderlerini araçlarını sigorta ederek karşılayabileceklerdir.

İşletme Garantisi Altına Alınan Parçaların Arızalanması Durumunda Arıza Giderilmesinde Süre Kaç Gündür?

Galeriler tarafından garanti kapsamında sayılan parçalarda garanti süresi veya 5 bin kilometre içinde meydana gelen arızalar azami otuz (30) gün içinde giderilecek. Arızanın giderilmesine ilişkin masraflar işletmeye ait olacaktır.

Bu Sürenin Başlangıcı Nasıl Hesaplanacak?

Arızanın giderilmesi için taşıt sahibinin işletmeye yazılı başvuru tarihi veya ilgili Ticaret İl Müdürlüğüne yazılı başvurusu üzerine Ticaret İl Müdürlüğünce işletmeye yapılan bildirim tarihi dikkate alınacak. Ticaret İl Müdürlüğüne yapılacak başvuruda satış sözleşmesinin bir örneği başvuru ekinde verilmelidir.

Neler Garanti Kapsamı Dışındadır?

Yönetmelikte şunlar parça, durum, işlem ve arızalar garanti kapsamı dışında tutulmuştur.

Sekiz yaş veya 160 bin kilometrenin üzerindeki otomobil ve motosikletler, satış sırasında alıcı tarafından bilindiği işletme tarafından belgelendirilen arızalar ve hasarlar. Ekspertiz raporunda belirtilen arıza ve hasarlar, taşıtın ihmal edilmesinin veya uygun olmayan bir şekilde kullanılmasının veya aracın gereği gibi çalışması için lüzumlu olan sıvıların donmasının sebep olduğu arızalar, aracın olağan kullanımı nedeniyle kayışlar, egzoz, amortisör, debriyaj, ön dişli takımı, fren balataları ve pabuçları, diskler, contalar gibi parçalarda meydana gelen aşınma ve yıpranmalar. İkaz lambaları sistem arızası gösterdiği halde aracı kullanmaya devam etmenin veya bilerek veya bilmeyerek uygun olmayan ya da kalitesiz yağların veya yakıtın kullanılmasının sebep olduğu arızalar garanti kapsamına girmeyen tarafımızca önemli görülen maddelerden birkaçıdır.
 

Yorumlar (0)