Otel ve Restoranlar 27 Mayıs’ta Açılıyor

Hijyen şartlarını sağlayan otel ve restoranlara 27 Mayıs’ta açılış izni verilmesi ile müşteri kabul edebileceklerdir.

EKONOMİ 11.05.2020, 23:30 22.06.2020, 21:24
Otel ve Restoranlar 27 Mayıs’ta Açılıyor

İçişleri Bakanlığı Hijyen Genelgesi Yayınladı

Korona virüs önlemleri kapsamında kapanmasına karar verilen otel ve restoranlar yeniden faaliyetlerine başlamak için gün sayıyor. İçişleri Bakanlığı tarafından yeme içme ve konaklama sektörünün uyması gereken standartlar belirlendi. İşte bu standartları sağlayarak hijyen belgesi almaya hak kazanan kişiler faaliyete başlayabilecektir.

21 Mart tarihinde yayınlanan genelge ile restoranların sadece paket servis yapmasına imkan tanınmıştı. Kafe ve restoranlara müşteri kabul edilmiyordu. 100 bine yakın restoran faaliyetlerine ara vermişti. 27 Mayıs tarihi itibariyle yeniden işletmelerin kapıları müşterilere açılacaktır. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından işletmelerin hijyen koşullarını sağlayıp sağlamadıkları denetlenecektir. Şartların sağlanması halinde işletmelere sertifika verilecektir.

Restoranlarda Uyulacak Kurallar

Restoranlar açılsa da masaların üzerinde tuzluk dahil hiçbir şey bulunmayacak. Yalnızca tek kullanımlık peçete, tuzluk, biberlik, kürdan gibi ürünler yer alacak. Masalar arasında en az bir buçuk metre mesafe olacak ve sandalyeler arasında da 60 cm bulunacak. Masa ve sandalyeler ile yemekte kullanılan ekipmanların tamamı dezenfekte edildikten sonra yeni müşteri kabul edilecektir. 

Restoranların müşteri kabul salonlarında uygulanan disiplinin çok daha fazlası mutfaklarda da yer alacak. Mutfaklara girdi, çıktı, mal kabul gibi işlemler sırasında da önlem alınacak. Personeller koruyucu kıyafet giyecek ve ateşleri ölçülecek.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)