Ön Ödemeli Doğalgaz Sayaçlarında Zamdan Kaçış Yok

EPDK tarafından alınana karar ile artık ön ödemeli doğalgaz sayaçlarına metreküp doğalgaz yerine TL yüklemesi yapılacak.

EKONOMİ 21.07.2018, 20:07
Ön Ödemeli Doğalgaz Sayaçlarında Zamdan Kaçış Yok

Zamlar Anında Yansıtılacak

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) dünkü toplantısında doğalgaz abonelerini yakından ilgilendiren bir karar aldı. Ön ödemeli doğalgaz sayaçlarına önceden metreküp ya da kontör hesabı ile gaz yüklenirken artık TL ile yükleme yapılacak. Kararın alınması ile abonelerin sayaçlarında kaç TL yüklü olursa olsun gaz zamları yansıtılabilecek.

Tüketiciler doğalgazın nispeten ucuz olduğu yaz aylarında ya da gaza zam gelmeden önce sayaçlarına gaz stoku yapabiliyordu. Zam gelse bile sayaçtaki gaz tükenene kadar zam yansıtılamıyordu. Yeni düzenleme ile bu mümkün olmayacak.

Sayaçlara TL yüklenecek ve zam gelmesi halinde güncelleme yapılacak. Örnekle açıklamak gerekirse tüketici gaz 1 TL iken 100 TL yükleme yapınca 100 metreküp gaz aldı ve zam gelerek gazın metreküpü 2 TL’ye yükseldi. Bu durumda sayaçtaki gaz miktarı 50 metreküpe düşecek. Eski uygulamada tüketiciler gaz ucuzken alım yaparak tasarruf edebiliyordu. Artık zamlardan kaçış olmayacak.

Doğalgaz Dağıtım Şirketleri İstedi

Yeni uygulamaya geçilmesini doğalgaz dağıtım şirketleri istedi. Şirketler ön ödemeli sayaçlarda zamları şirketin üstlenmesi gerekmesi sebebiyle dengesiz bir durum olduğunu ve zarar ettiklerini belirtti.

Kazanılmış hakları gereği sayaçlara yüklenen gaz zamdan etkilenmiyordu. Şirketler de zam gelince aradaki farkı kendileri üstleniyordu.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)