Öğrencilerin Kredi Borçlarının Faizleri Silinecek

Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü olarak görev yapan Sinan Aksu 300 bin öğrenciyi ilgilendiren önemli açıklamalarda bulundu.

EKONOMİ 11.05.2018, 22:52
Öğrencilerin Kredi Borçlarının Faizleri Silinecek

Faizler Silinecek

Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel MüdürüSinan Aksu, üniversite eğitimi sırasında kredi kullanan ancak borçlarını ödeyemeyen mezun kişiler için önemli açıklamalarda bulundu. Aksu 2 yıllık süre içerisinde borçlarını geri ödemeye başlaması gereken öğrenciler eğer iş bulamadılarsa bu borçlarını ödemekte zorlanmaktadırlar. İşte bu sebeple de borcun anaparasına faizler eklenmektedir. Aksu bu faizlerin yapılan düzenleme ile silineceğini vegeriye sadece anaparanın kalacağını ifade etti. Böylelikle yeniden bir yapılandırmaya gidilerek borçlu kimseler faizlerden kurtulmuş olacaklardır.

Yapılandırmadan Nasıl Faydalanılacak?

Borçlarını yapılandırmak isteyen kimselerin Maliye Bakanlığı’na başvuru yapmaları gereklidir. Bu kapsamda yaklaşık olarak 1 milyon 37 bin öğrencinin bu yapılandırmadan faydalanabileceği ifade edilmektedir. 4 milyar liraya ulaşan bu borçları yapılandırmak ve faizlerinden kurtulmak isteyen kimseler başvurularını Maliye Bakanlığı’na yapacaklar. Başvuru yapıldıktan sonra yeni ödeme takvimi oluşturulacak ve bu takvime göre ödemeler gerçekleştirilecek.

Borcunu zamanında ödeyenler için ise herhangi bir düzenleme yer almıyor. Her ne kadar bu durum tepki toplasa da sürekli olarak aynı durumlar tekrar etmektedir. Bu yapılandırma aynı zamanda devletin borçlarını tahsil edebilmesine de olanak tanıyacaktır. Aksi takdirde 4 milyar liraya yaklaşan bir paranın tahsil edilememesi söz konusu olacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)