Ocak Ayı Enflasyon Rakamları Açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu 2018 ocak ayına ait enflasyon verilerini açıkladı. Bu verilere göre Ocak ayı enflasyon rakamları bir önceki yılın aynı dönemine göre %10.34 olarak gerçekleşirken çift haneli sayılarda seyretmeyi sürdürdü.

EKONOMİ 05.02.2018, 20:16
Ocak Ayı Enflasyon Rakamları Açıklandı

En Çok Artış Ulaşımda

Yıllık bazda fiyatlarında en çok artış gözlemlenen sektör %16,02 ile ulaşım oldu. Ulaşımın ardından ise ev eşyaları ve ayakkabı sektörleri fiyatı en çok artan sektörler arasında yer aldı. 

Aylık bazda değerlendirildiğinde ise bir önceki aya göre en fazla artışın ev eşyasında ve ardından da sağlık sektöründe gerçekleştiği tespit edildi. Buna göre ev eşyası fiyatlarında %2,44 oranında bir artış gerçekleşirken sağlık sektöründeki artış %2,42 olarak gerçekleşti. Aylık bazdaki genel artış oranı ise %1,02 olarak gerçekleşti.

Enflasyon Verileri Doları Nasıl Etkiledi?

Enflasyon verileri dolar kurunu çok fazla etkilemedi. Zira veriler açıklanmadan evvel 3.77 olan dolar açıklandıktan sonra 3.76 seviyesine geriledi. Yaşanan düşüş cüzi bir miktarda olurken rakamların beklenen seviyede olduğunu ifade edebiliriz. zira tüketici fiyat endeksinin %1’in biraz üzerinde olması bekleniyordu ve bu da gerçekleşmiş oldu.

Hükümet tarafından açıklanan ekonomi hedefleri arasında tek haneli enflasyon rakamları büyük bir yer kaplamaktadır. Bu şekilde hedefe doğru ilerlenmesi halinde hedefe ulaşmanın daha kolay olabileceğini ifade edebiliriz. Umarız ki ekonomimizde yaşanan bu gelişmeler istihdam oranlarımıza da yansıyacaktır.

Yorumlar (0)