Normalleşme Planında KYK Borçlarının Ödenmesi Yerini Aldı

Hazırlanan normalleşme planında, 3 ay boyunca ertelenen KYK borçlarının 1 Temmuz’dan itibaren ödenmeye başlaması yer aldı.

EKONOMİ 14.05.2020, 09:56 22.06.2020, 20:55
Normalleşme Planında KYK Borçlarının Ödenmesi Yerini Aldı

1 Temmuz’da Taksitler Devam Edecek

Korona virüsle mücadelenin ekonomik etkilerini azaltmak için hazırlanan ekonomik tedbirler kapsamında borçlar 3 ay süreliğine faizsiz olarak ertelenmişti. Bu borçlardan biri de üniversite öğrenimi sırasında kullanılan KYK kredilerinin geri ödemesiydi. KYK borcu olanlar işsizlik, ücretsiz izin gibi hallerde bu borcunu ödeyemeyecektir. İşte bu sebeple borçlar 3 ay için ertelenmişti.

KYK borcunun Nisan, Mayıs ve Haziran ayı taksitlerinin ödenmesi istenmemişti. Bu taksitler Temmuz ayından itibaren ödenecektir. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından açıklanan normalleşme takviminde KYK borçlarının ödenmesi de yer aldı.

Yükseköğretim kredisi borcu olanlar 1 Temmuz tarihinde Nisan ayına ilişkin borcunu ödeyecektir. Ağustos’ta Mayıs ve Eylül’de ise Haziran borcu ödenecektir. Yani ödenmeyen 3 aylık taksit tüm taksitleri kaydıracak ve önceki ödeme planına göre borç 3 ay uzayacaktır. 3 aylık borcun Temmuz ayında toptan ödenmesi istenmeyecektir.

Temmuz ayında borçların ödenebilmesi için iş hayatının aktif olarak başlaması gerekir. Ücretsiz izinler sona ermeli, işçi ve çalışanlar işe başlamalıdır. Aksi takdirde ödeme zorluğunun yine devam edeceği anlamına gelir. İş hayatındaki normalleşme için tek bir takvim yoktur. Her bir işyeri kendi standartlarına göre değerlendirme yapacak ve karar verecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)