Nisan Ayı Enflasyonu Belli Oldu

Nisan ayına ilişkin TÜFE aylık bazda yüzde 0.85 artarken, yıllık enflasyon Nisan 2020 oranı yüzde 10.94 oldu.

EKONOMİ 04.05.2020, 22:10 22.06.2020, 21:46
Nisan Ayı Enflasyonu Belli Oldu

Gruplar Bazında Enflasyon

Tüketici fiyatları (TÜFE) Nisan ayında geçen aya göre yüzde 0.85 arttı. Geçen yılın aynı döneminde yüzde 19.5 iken 2020 Nisan’da yüzde 10.94'e düştü. 12 aylık ortalamaya göre ise yüzde 12,66 artış gerçekleşti. 

Fiyatlardaki en az artış talep olmayan giyim ve ayakkabı sektöründe yaşandı. Bu sırayı eğlence, kültür ve ulaştırma takip etti. Söz konusu sektörler salgından en çok zarar gören sektörler olmuştur. Bir önceki yılın aynı dönemine göre alkollü içecekler ve tütün ile çeşitli mal ve hizmetler en çok artış yaşanan gruplar oldu. Bu sıralamayı konut takip etti.

Nisan ayında haberleşme, eğlence ve kültür ile konut fiyatlarında azalış görülmüştür. En yüksek harcama ana harcama gruplarında görülmüştür. 

Salgın Tüketimi Etkiledi

Enflasyon verilerine bakıldığında salgın, tüketimi yakından etkilemiştir. Sosyal hayatın durmasından kaynaklı olarak eğlence, giyim, ayakkabı, ulaşım sektörlerinde enflasyon pek artmamıştır. Temel tüketim malları ise en çok artışın görüldüğü sektör olmuştur. Alkol ve tütün tüketimi artmıştır. Ramazan ayının gelmesinden kaynaklı olarak gıda ürünleri enflasyon yükselmiştir.

Salgın sanayi sektörünü de etkiledi. Maden, taşocakçılığı, imalat, elektrik üretimi sektörlerinde artış görülürken, su temininde azalış kaydedildi. En fazla azalış ise petrol ürünlerinde ve doğalgazda kaydedildi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)