75 TL Cebinizde Kalsın

GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan Doğalgaz faturalarını 75 Türk Lirası azaltacak formülü anlattı. 

EKONOMİ 08.01.2018, 22:40 10.01.2018, 17:31
 75 TL Cebinizde Kalsın

GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan, evlerde konfor için ekstra sıcaklığın bir derece azaltılması ile yüzde 6-7 tasarruf sağlanabildiğini, doğalgaz faturasının yılda 75 liraya kadar azaltılabileceğini bunun ülke genelinde uygulanması halinde ise rakamın 1 milyar liraya ulaşacağını söyledi.

Aslan enerji kaynaklarının bilinçsizce kullanılmasının hem ekonomiye hem geleceğe hem de doğaya birçok olumsuz etkisi bulunduğunu ifade etti.

GAZBİR Başkanı Arslan Faturaları azaltmanın en önemli önlemlerinden biri kombi ve radyatör seçimi olduğunu ifade ederek, "Kullanılan kombinin evin büyüklüğüne ve radyatör uzunluklarına uygun seçilmesi, doğalgazın verimli kullanılabilmesi için önem taşıyor. İhtiyaçtan daha büyük veya daha küçük kapasiteli kombi almak doğalgazın verimli kullanılmasını engellerken, cihaz ve tesisatın periyodik bakımlarının da zamanında yapılması gerekiyor. Ayrıca termostatik vanalar, oda sıcaklığı ayarlanan dereceye eriştiğinde sıcak suyun radyatöre geçişini kıstığı veya tamamen kapattığı için kombi ya da kazanların daha az çalışmasını sağlar ve yüzde 15 civarında tasarruf yapılabilir.

Avrupa ülkelerinde konfor sıcaklığı 19-21 derecelerde, Türkiye'de ise 23-24 derecede. Evlerde konfor sıcaklığının bir derece azaltılması yüzde 6-7 tasarruf sağlayarak, doğalgaz faturasını yılda 75 lira azaltır. Türkiye genelinde ise bu rakam yıllık bir milyar liranın cebimizde kalması anlamına gelir. Diğer bir ifadeyle Avrupa ülkelerinde olduğu gibi, termostatların 3-4 derece düşük sıcaklığa ayarlanmasıyla yüzde 20 civarında tasarruf sağlayarak hem evlerin doğalgaz faturası hem de ülkemizin ithalat faturasını düşürmek mümkün."

Bunlara ek olarak İzalasyonun önemine de vurgu yapan Aslan Türkiye'de Konutları hemen hemen yarısının yalıtım açısından verimli olmadığını aktardı. Arslan ısının bir kısmı kayboluyor, bu da daha çok fatura ödememize neden oluyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@