Müşterileri İletişim Merkezleri İle İlgili Belgelendirme Yapılacak

Sık sık müşteri iletişim merkezleri ile sorun yaşayan vatandaşlar şikâyetçiydi. Türk Standartları Enstitüsü belgelendirme hizmeti verecek.

Müşterileri İletişim Merkezleri İle İlgili Belgelendirme Yapılacak

Şikayetler Arttı, Harekete Geçildi

Pek çok kişi çeşitli müşteri iletişim merkezlerini arıyor ancak işini halletmek için saatlerce beklemek zorunda kalıyor ya da merkezlerden aranarak uzun süren bilgilendirmelere tabi tutuluyor, bir hizmeti almak için zorla ikna ediliyor. TSE’ye bu konuda yapılan şikayetlerin artması üzerine belgelendirme hizmeti verilecek.

TSE standartlarına göre müşteri iletişim merkezindeki bekleme süreleri artık ücretsiz olacak. Sıraya giren müşteriye 1 dakika sonra iki seçenek sunulacak. Müşteri isterse temsilciye bağlanmak için beklerken, isterse de geri aranma seçeneğini seçerek telefon bekleyecek. Artık müşterileri arayarak basınçlı satış teknikleri kullanılmayacak ve müşteriler zorlanmayacak. Görüşme yapmak istemeyen müşteri ile görüşmeye devam edilmeyecek ve tekrar aranmayacak.

Yapılan düzenleme ile gizli satış yapılması engellenecek. Müşterilere arttırılmış ücretler gibi maddi konularda açıkça bilgi sağlanacak. Satış ve pazarlama amaçlı olarak müşteriler istismar edilmeyecek. Müşterilere ait tüm bilgiler gizli tutulacak.

İlk Belge Verildi

Bu düzenlemeler kapsamında ilk olarak Mersin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) belgesini aldı. Alınan çağrı merkezi belgesi ile bu kriterlere uygun hizmet verilecek. Belge alan müşteri iletişim merkezlerinin sayısının arttırılması hedefleniyor. Bu uygulama ile şikayetlerin azalması ve yasal süreçlerin artmaması sağlanacak.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE