MTV İkinci Taksit Ödemeleri Başladı

Motorlu taşıtlar vergisi için ilk taksit Ocak ayında ödenmişti. İkinci taksit ödemeleri ise 1-31 Temmuz tarihleri arasında yapılacak.

EKONOMİ 03.07.2018, 00:05
MTV İkinci Taksit Ödemeleri Başladı

Ödemeler Başladı

Motorlu taşıtlar vergisi ilk taksiti Ocak ayında ödenmişti. İkinci taksitin ödenmesi için süre başladı. 1 Temmuz itibariyle ödemeler alınmaya başlandı. Son gün ise 31 Temmuz 2018 tarihidir. Peki hangi araç ne kadar vergi ödeyecek?

Mecliste kabul edilen torba yasa ile araç sahiplerinin ödeyeceği MTV oranları belli oldu. Buna göre taşıtın teslimi, ilk kazanımı ve ÖTV hariç KDV matrahını oluşturan taşıt değeri tanımlanacak. Otomobil, arazi taşıtları ve benzerleri için mevcut verilendirme ölçütlerine taşıt değeri eklenecek. MTV için baz alınacak yeniden değerleme oranı üzerinden ise MTV ödenecek. 1300 cc altı araçlar %15, 1300 cc üstü araçlar ise %25 vergi ödeyecek.

MTV Ödemeleri Nasıl Yapılır?

MTV ödemeleri yılda iki kez eşit taksitler halinde yapılıyor. Bu sene ilk taksit Ocak ayında ödenmişti. İkinci taksit ise Temmuz ayında ödenecek. 2018 yılına ait MTV borcu bu ödeme ile son bulacak. Borcunu kapatmak isteyenler 1 Temmuz itibariyle MTV ödemesini yapmaya başladı. Son gün ise 31 Temmuz günü olacak.

MTV ödemesi yapmak için vergi dairesine giderek elden ödeme yapabilirsiniz. Kullandığınız bankanın internet bankacılığı ile ödeme yapabilirsiniz. GİB üzerindeki borç sorgulama ve ödeme kısmından ya da GİB mobil uygulamasından ödeme yapabilirsiniz.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)