Migros, Sanal Marketten Sonra Telefonla Alışveriş Uygulamasını Devreye Sokuyor

İçinde bulunduğumuz dönemde alışverişi kolaylaştırmak isteyen Migros, telefonla arayarak sipariş alma hizmetini başlatıyor.

EKONOMİ 16.04.2020, 09:33
Migros, Sanal Marketten Sonra Telefonla Alışveriş Uygulamasını Devreye Sokuyor

65 Yaş Üstü İçin Çözüm

Migros Ticaret AŞ İcra Başkanı Özgür Tort, Migros’un dijital çözümlerini açıkladı. İçinde bulunduğumuz dönemde en temel iki ihtiyaç bulunuyor. Bunun ilki sağlık iken, ikincisi ise gıdadır. Korona virüs tehdidi çıktığından beri gıdaya olan talep de arttı. Ancak diğer yandan gıdaya erişim bir nebze sınırlandı. Daha doğrusu bazı riskleri beraberinde getirdiği için vatandaşlar alışveriş konusunda çekinik davranabiliyor. İşte bu durumdan ötürü marketler yeni çözümler bulmaya devam ediyor.

Sanal marketler son 2 yıldır hızla büyümeye devam ediyordu. Ancak virüs tehlikesinin baş gösterdiği şu 1 aylık süreçte online marketlere olan talep tam 4 kat arttı. İşte bu sayede marketler yenilikçi çözümleri çekinmeden devreye soktu. 

Migros marketler zincirinin neredeyse tüm illerde şubesinin bulunmasından ötürü yaptıkları yenilikler vatandaşlara erişim kolaylığı sağlıyor. Şu anda Ankara, İstanbul ve İzmir’de sanal marketler faaliyet gösteriyor ve diğer iller için altyapı hazırlanıyor.

Sanal market uygulamasını devreye sokan Migros, şimdi de başka bir girişimde bulunuyor. 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkma yasağı olduğu için ihtiyaçlarını online marketlerle giderebilirler. Ancak teknoloji kullanma oranları az olduğu için bu imkan onlara zor geliyor. İşte bu yüzden telefonla sipariş imkanı ileri yaş grupları tarafından çokça tercih ediliyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)